Mám účet, tedy jsem dospělý!

Pocit dospělosti se v dnešní době přibližuje ke stále nižší věkové hranici. Ačkoliv se za tzv. zkoušku z dospělosti počítá maturita, snaží se vést rodiče své potomky k větší samostatnosti a zodpovědnosti již dříve. Od patnácti let jsou děti dospělými obecně vnímány jako „sobě rovnější“, k čemuž se váží práva i povinnosti, na které myslí i zákon. Jedním ze směrů, kterým se rozumní rodiče snaží vést svá dítka, je také zodpovědné zacházení s financemi a uvědomování si hodnoty peněz.

Když děti opustí lavice základních škol, končí pro ně jedna velká etapa života. Už nikdy nebudou mít tolik času na hraní, čím dál tím méně se při svých životních krocích a rozhodnutích budou moci schovávat za „máminy sukně“ a také středoškolský a posléze i vysokoškolský způsob výuky jim dá najevo, že už je za nimi bezstarostné období dětství.

Mladí lidé v pubertě ale tyto změny vítají a sami se často dožadují větší důvěry od svých rodin a možnosti být samostatní. Krom toho, že k patnáctým narozeninám dostávají nové mobily, paušální účty na telefon, notebooky, apod. Leckdo si také začne dělat řidičák na malou motorku. Pro toto období nabízejí banky také různá studentská konta.
Mít svůj vlastní účet má smysl pro každého studenta již od střední a na vysoké škole už by to měla být téměř „společenská povinnost“. Středoškoláci již od prvních ročníků vyrážejí na různé školní výměnné a poznávací cesty do zahraničí, dostávají kapesné, platí si jízdné, chodí na brigády, potřebují spoustu věcí do školy a podobně. Je proto dobré nechat správu těchto věcí na nich samotných, aby se sami naučili, jak s penězi správně zacházet.

Přes 75 % českých studentů si během studia vydělává. Tyto peníze obvykle utratí, nicméně část prostředků se jim daří uspořit. Alespoň polovina z nich si je schopna měsíčně odložit kolem 500 korun, třetina pak až do jednoho tisíce korun. K tomu využívají hlavně stavební spoření nebo spořicí účty. 81 % studentů má buď běžný účet, nebo speciální studentské konto. Studenti však stále počítají i s příspěvkem rodičů. Vyplývá to z průzkumu, který si před časem zadala ČSOB.

Téměř 60 % respondentů je zaměstnáno na brigádách, 14 % dokonce pracuje na částečný úvazek. Necelých 40 % studentů přitom uvedlo, že si měsíčně vydělá od 2 do 5 tisíc korun. Nejvíce spořiví z celé České republiky jsou studenti z Prahy, kde více než tisíc korun měsíčně uspoří třetina studentů.

Důležitou součástí studentského příjmu zůstává kapesné od rodičů. Zajímavé je, že měsíčně od nich dostává polovina středoškolských studentů kapesné do tisíce korun, vysokoškolských studentů je to jen čtvrtina. Rodiče nejčastěji dětem hradí ubytování, stravování nebo dopravu. Poměrně častým příspěvkem je i spoření nebo příspěvek na oblečení. Naprosto minimálně dostávají studenti od rodičů peníze na zábavu a koníčky.

V dnešní uspěchané době je i pro rodiče určitě jednoduší pomocí internetového bankovnictví převádět např. právě kapesné pravidelným příkazem potomkovi na účet, nemuset vyměňovat Eura a jinou měnu v bance při zahraničních výpravách studentů nebo se strachovat, kde syn či dcera při svém aktivním životě ztratí peněženku se všemi penězi. V případě ztráty či krádeže je totiž zablokování karty otázkou chvilky.

A co upřednostňují studenti? Podle provedeného výzkumu mají vysokoškoláci i středoškoláci přísná kritéria, podle kterých posuzují bankovní produkty. Ideální studentské konto je takové, jež nabízí všechny nejčastěji využívané bankovní služby, jakými jsou kvalitní a bezpečné elektronické bankovnictví, mezinárodní embosovaná platební karta a výběry z bankomatů. Přičemž tyto služby musí být bez skrytých bankovních poplatků. Studenti jsou nejraději, když všechny tyto služby získají zdarma.
A právě tomu vychází vstříc ČSOB Studentské konto. Nově si jej studenti mohou otevřít on-line. Student pouze vyplní webový formulář a vybere pobočku, ve které chce mít konto vedeno. Konto je tak založeno „raz-dva“, student neplatí žádné poplatky a navíc získá embosovanou platební kartu pro bezstarostné platby doma i na cestách. Studentský účet je možné využívat i na patnáct let studia (do 30 let). Potvrzení o studiu zde navíc student dokládá pouze ve 21 a 26 letech. Ke kontu může student zdarma nově získat také kreditní kartu.

Pokud tedy se svými dětmi – studenty v rodině přemýšlíte o tom, jak se učit zodpovědnosti při zacházení s penězi a chcete mít přehled o příjmech a výdajích, jednoduše přístupné internetové bankovnictví a možnost elektronických, můžete přejít od myšlenek k činům. Nový školní rok je totiž už tady!

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář