Největší mýty a pravdy o pivu

Kde je pravda o pivu? Na dně půllitru jí většinou člověk nenajde, i když hledá a zkoumá jedno dno sklenice za druhým. Jak je to tedy s tloustnutím po pivu, co se myslí desítkou a dvanáctkou, a co je pravdy na „výmluvách“ pivovarů, že pivo sice dobře uvaří, ale může ho zkazit hospodský? Nejčastější mýty a pravdy okomentovali odborníci od fochu.

  1. Desítka má deset procent alkoholu a dvanáctka dvanáct

 

Ne!Tak tohle je poměrně rozšířený omyl. Pokud by ve „dvanáctce“ bylo 12% alkoholu, tak bychom už po jednom kousku vypadali pěkně pod obraz. Čísla 10, 11, 12 a podobně označují stupňovitost piva, která je,velmi jednoduše řečeno,dána množstvím sladu použitého k jeho výrobě.„Pokud je pivo označeno jako 12,obsahuje mladina 12 procent sladových látek, především cukrů.Mladina je meziprodukt při výrobě piva, který opouští varnu. Neobsahuje žádný alkohol, ten vzniká až během hlavního kvašení činností pivovarských kvasnic. A čím je tato stupňovitostvyšší, tím je pivo i chuťově plnější, což poslední dobou vyhledává čím dál více lidí,“ vysvětluje sládek pivovaru Gambrinus Pavel Zítek a dodává:„Obsah alkoholupak závisínakoncentrací cukru vmladině (dříve původní stupňovitostí) a mírou jeho prokvašení.Například naše desítka má 4,3 procenta dvanáctka 5,2 procent alkoholu.“

 

  1. V zakaleném (nefiltrovaném) pivu je víc minerálů

Pravda!To, že je pivo zakalené, ještě neznamená, že je zkažené (tedy pokud na něj nekoukáte skrz špinavé sklo půllitru). Zakalené je například pivo, které na konci výroby neprošlo filtrací.„Z nefiltrovaného piva totiž nebyly odděleny pivovarské kvasinky, proto je chuťově bohatší a obsahuje i více vitaminů skupiny B i minerálů.Vyšší obsah minerálních látek závisí na množstvípřítomných kvasinek,“ potvrzujeIng. Věra Hönigová z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského.

 

  • Sládek pivo vaří, výčepní ho dělá

Pravda! Zní to jako pradávná výmluvapivovarů,ale ona to pravdaje. Když ochutnáte pivo přímo v pivovaru, a to samé v hospodě, kde ho řádně neskladují nebo nečistí trubky, je to sakra rozdíl. „V mnohých hospodách je pivo skvělé, jako byste ho pili u nás v pivovaru. Některé hospody však potřebují péči o pivo a dovednost čepování zlepšit. Tam, kde je zájem, se snažíme pomoci.Učíme výčepní pivo čepovat a starat se o něj. Vždyť je to hrozná škoda, když si lidi na pivu nepochutnají,“ říká Pavel Zítek, který pracoval dlouhá léta jako sládek pivovaru Gambrinus a nyní jako zkušený pivovarský jezdí po českých a moravských hospodách a školí výčepní, jak se o pivo starat a jak ho správně čepovat.

 

  1. Po pivu se tloustne

Ne!Tedy to jsou řeči. Například nejnovější studie University College London vztah mezi nárůstem tělesné hmotnosti a pitím piva nepotvrdila. Podle zkoumání této univerzity má neblahý vliv na zvyšování váhy nárazové pití většího množství alkoholu a samozřejmě nedostatek pohybu.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář