Překonejte největší překážky ve vaší kariéře

Být ženou a pracovat je dnes už naprostý standard. Pryč jsou doby, kdy většině žen příslušela pouze role hospodyně a matky. Tato tradiční úloha však nikam nezmizela a skloubení s moderními povinnostmi vyžaduje od žen velkou dávku energie, snahy, štěstí i kvalitních informací.

O schopnostech dnes už přesvědčovat nemusejí
Pozic, na kterých by se ženám nedostávalo sluchu a příležitostí, je dnes už velmi málo. Rozumný zaměstnavatel si vybírá na základě schopností a zkušeností, přičemž doménou mužů nadále zůstávají hlavně fyzicky náročná zaměstnání, do kterých se ostatně ženy ani moc nehrnou.

Co se týče platů, tak je to trochu jiné a ženy si v průměru vydělávají až o čtvrtinu méně, než muži. Na druhou stranu není potvrzeno, že by ženy za stejnou práci dostávaly méně peněz, než muži. Většina platové nerovnosti je prostě způsobena tím, že kariéra ženy je poznamenána hlavně mateřstvím.

Mateřství jako největší hendikep
Krásné období života při očekávání dítěte a následné péči o něj bohužel často představuje nesmazatelnou rýhu na pracovním profilu ženy. Dokonce už před mateřstvím je někdy na ženu pohlíženo jako na „dříve nebo později těhotnou“.

Ještě závažnější je pak situace, která nastává po několika letech na rodičovské dovolené, kdy se žena bez pracovních návyků, mnohdy odtržena od kontaktu se svým oborem, snaží uplatnit na trhu práce. V takovém případě je hledání práce hlavně o štěstí a velké trpělivost, případně dobrých kontaktech. Pakliže nemůžete najít žádnou plnohodnotnou práci, doporučujeme vyzkoušet alespoň krátkodobé úvazky. V současné době se ideálně nabízejí brigády na léto, které se mohou při troše štěstí a vaší snahy vyvinout i v dlouhodobější zaměstnání.

Děti po rodičovské dovolené

Problémy ale mnohdy s koncem rodičovské dovolené neubývají. Naopak: Kdo se bude starat o dítě, když se školky a jesle staly za poslední dekádu ohroženým druhem? Doporučujeme hledat hned po narození dítěte a oslovovat větší počet institucí i v širším okolí vašeho bydliště. Zde mají výhodu ženy, které mají například práci v Praze, protože jesle a školky jsou mnohdy soustředěny pouze do velkých měst, jako je Praha, Brno, nebo Plzeň.

Vše se dá zvládnout, ale někdy jen s vypětím všech sil
Naplánování skloubení kariéry a mateřství věnujte dostatek času a nepodceňujte ho.
Sebelepší plán se může zhroutit, ale maximální přípravou zvednete své šance na hladký průchod. Na závěr vám dáme pár tipů:

• Vždy se snažte jít na mateřskou z práce a do životopisu zapisujte dobu na MD a RD jako strávenou v tomto zaměstnání
• Pakliže se můžete po RD vrátit do své práce, udělejte to za každou cenu, i kdybyste chtěly sebevětší změnu – na tu budete mít kupu příležitostí i později, ale restartovat kariéru ihned po rodičovské je velmi náročné
• Nemůžete-li se z domácnosti vrátit do předchozí práce, berte za vděk každou nabízenou brigádou, protože nejde pouze o peníze, ale i o pracovní návyky a položky a položky v životopisu

www.flek.cz

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář