11 nej ze Spojených arabských emirátů

Relativně mladá federace, založená roku 1971, spojuje celkem 7 konstitutivních emirátů, z nichž dva nejznámější – Abú Zabí a Dubaj spolu již léta soupeří o světové prvenství. Zatímco Abú Zabí vede co do velikosti a bohatství, Dubaj platí za nejlidnatější z nich a je také významným turistickým centrem, které je pro Čechy zajímavé především svou dostupností (pouhých 6 hodin letu) a bezpečností.

Nejkosmopolitnější město světa

Je to až k nevíře, ale Světové ekonomické fórum označilo Dubaj za třetí nejbezpečnější zemi světa, hned za Finskem a Qatarem. Jen pro srovnání, Velká Británie se umístila až na 63. příčce! Emirát byl zároveň označen za nejkosmopolitnější město světa, domov přes 200 rozličných národností. Až 83 % tamních rezidentů bylo původně narozeno v zahraničí. Není divu, že je dubajské mezinárodní letiště nejvytíženějším na planetě. Za rok 2015 zvládlo odbavit neuvěřitelných 69 milionů pasažérů!

Špička na poli světové gastronomie

A co činí Dubaj tak turisticky atraktivní? Je zde na 5 400 restaurací, které z ní dělají číslo jedna na poli světové gastronomie. Bezpočet světoznámých šéfkuchařů zde představuje svá mistrovská díla, tak jako například Gordon Ramsay v hotelu Atlantis The Palm, vystavěném na největším uměle vybudovaném ostrově ve tvaru palmy nebo Nobu Matsuhisha, jehož stejnojmenná restaurace v témže hotelu se pyšní Michelinskou hvězdou.

Neméně zajímavá je restaurace Ossiano Seafood, která připomíná jedno velké akvárium. Hosté jsou totiž usazeni v prostorách, jejichž stěny tvoří součástpodmořského akvária, s více jak 65 000 druhů živočichů! Ossiano má, pro změnu, hned tři Michelinské hvězdy!

Nejvyšší budova světa

Je jí impozantní Burdž Chalífa, původně známá jako Burdž Dubaj. Budova měří bezmála 1 kilometr a její tvar má připomínat rozvinutý květ rostliny Hymenocallis, typické pro tuto oblast. Perličkou je, že na návrhu interiéru participoval také věhlasný módní návrhář Giorgio Armani. Budova má, v současné době, několikeré využití. Její vrchol náleží telekomunikacím. Z části funguje jako hotel Armani, z části jako nákupní centrum a také je zde několik kancelářských prostor.

Že se Spojené arabské emiráty nacházejí na špičce světového technického vývoje, dokládá také nejdelší, zcela automaticky řízené, metro na světě nebo nejvýše položený výtah, vyrobený dokonce v České republice!

Ráj shopaholiců

Ve spojených arabských emirátech se nachází také největší obchodní centrum světa DubaiMall s neuvěřitelnými 1200 butiky těch nejproslulejších značek jako Cartier, Tiffany & Co. nebo Louis Vuitton. Součástí komplexu je také přenádherná, až 140 m vysoko tryskající fontána, u které se denně konají taneční show, jež jsou dokonalou synchronizací světel a hudby.

 

 

 

Nej zážitky

Pozadu nezůstává ani zábavní průmysl, určený těm nejmenším. Víte, co je to Londýnské oko? Obří ruské kolo, aktuálně největší v Evropě. Světovým prvenstvím se však pyšní to dubajské, měřící úctyhodných 210 metrů, tedy o celých 75 metrů vyšší než jeho evropský bratříček. Nachází se na Bluewaters Island a rozhodně není vhodný pro ty, kteří trpí závratěmi!

Kdo preferuje vodní radovánky, měl by se vydat do vodního parku Aquaventure, kde na něj čeká nejdelší tobogán světa tzv. Poseidonova věž pro rafty, měřící 40 metrů. Stejně jako výše zmíněná luxusní restaurace Nobu, je i Aquaventure součástí hotelového komplexu Atlantis The Palm, který patří mezi největší šestihvězdičkové hotely světa!

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář