16 nejpodivnějších vánočních zvyků, tradic a pověr ve světě: Pavouci na stromcích, do kostela na bruslích a lidožravá kočka

Vánoce, nejkrásnější svátky roku, prožívá každý jinak. Platí to zejména pro příslušníky různých národů. Ve světě lze často narazit na tradice, které byste u nás jen těžko vysvětlovali. Vydejte se s námi do světa a zjistěte, proč v Dánsku rozbíjejí talíře, v Litvě tahají těžké klády, čím si zdobí stromeček Norové nebo Ukrajinci a na čem si během štědrovečerní večeře pochutnávají v Argentině. Budete se divit!

1. Island

Na Islandu nosí vánoční dárky skřítci, kterých je podle legendy rovných třináct a s dárky přicházejí postupně každý den mezi 12. až 24. prosincem. Ale pozor! Obdarují pouze hodné děti, které si navíc nachystaly za okno botu. „Důležité také je, aby každý Islanďan dostal něco nového na sebe, jinak ho podle pověsti může sežrat vánoční kočka,“ říká Lenka Drastichová, průvodkyně po Islandu z cestovatelského portálu Radynacestu.cz. Dlužno dodat, že se mezi Islanďany traduje i mírnější varianta této legendy, která straší pouze snědením štědrovečerní večeře.

 

2. Bulharsko

Bulhaři si nepotrpí na opulentní hostiny s mnoha chody. Obyčejně se při večeři spokojí          s vepřovým a luštěninami. „Na tom by nebylo nic zvláštního, některé tradičně založené rodiny však stolují na ubruse položeném na zemi a podloženém slámou, což je vzpomínka na chlév, kde se narodil Ježíšek,“ popisuje Věra Stará, průvodkyně Bulharskem z cestovatelského portálu Radynacestu.cz.

3. Austrálie

V Austrálii se vánoční výzdoba nese z velké části ve znamení pohlednic. Lidé si totiž vánoční přání od svých přátel a známých vyvěšují do oken svých bytů a domů. Kdo jich má nejvíce, je pomyslným vítězem v sousedství.

Přemýšlíte, kdo nosí australským dětem dárky? Vánoční klokan? Kdepak. Austrálie je členem britského Commonwealthu, takže dárky zde přináší většině rodin Father Christmas (Otec Vánoc), nicméně mnoho dětí zde také čeká na příchod Santy Clause.

 

4. Anglie

Jak jsme si právě řekli, dárky Angličanům nosí Father Christmas. Typickým vánočním pokrmem je pečený krocan s ořechovou nádivkou a v žádném případě nesmí jako tečka štědrovečerního hodování chybět tradiční pudink. „Tento tradiční pudink se připravuje již     v době adventu a míchat ho chodí každý člen rodiny. Přitom vyslovuje svá přání,“ vysvětluje Eva Staňková, průvodkyně po Londýně a Anglii z cestovatelského portálu Radynacestu.cz a dodává: Starší verze této tradice ještě obnáší vkládání mince do pudinku, což přinese zdraví tomu, kdo ji najde.“

5. Ukrajina

Na Ukrajině je častou dekorací na stromcích umělý pavouk a pavučina. Ukrajinské rodiny totiž věří, že pokud najdete ráno na Vánoce pavučinu, přinese vám štěstí.

 

6. Norsko

Podle staré norské legendy vycházejí na Štědrý večer zlé čarodějnice a hledají košťata, na kterých by se proletěly. „Asi nikdo by nechtěl mít během Štědrého dne u sebe doma na návštěvě čarodějnici, takže Norové všechna košťata v domě pečlivě schovávají,“ říká s úsměvem Vladimíra Svitáková, průvodkyně po Norsku z portálu Radynacestu.cz. Zatímco košťata Norové schovávají, svou vlajku milují, a proto bývá hlavním prvkem na vánočních řetězech, ale i na sloupech před domem, právě norská vlajka.

 

7. Litva

„V Litvě je typickou vánoční tradicí vlečení dřevěné klády jako symbolu problémů a neštěstí,“ říká Vít Malkus, průvodce Litvou z cestovatelského portálu Radynacestu.cz. Lidé zpívají lidové písně za doprovodu různých hudebních nástrojů. Rodiny, sousedé a přátelé se sejdou, popřejí si navzájem vše dobré a společně polena spálí, aby zahnali neštěstí a problémy na příští rok.

 

8. Venezuela

Ve Venezuele, přesněji v hlavním městě Caracasu, chodí všichni věřící časně ráno do kostela, a to od 16. prosince až do Štědrého dne. Na tom by v jádru v silně nábožensky založené Venezuele nebylo nic zvláštního, zajímavostí však je, jak se Venezuelané do kostelů dopravují. Jezdí do nich totiž na bruslích! Do osmi hodin jsou dokonce uzavřené některé cesty, aby byla jízda pro věřící bruslaře bezpečnější.

 

9. Spojené státy americké

Vánoce se v USA slaví 25. prosince. Na slavnostním menu se tradičně objevuje krocan, většinou s brusinkovou omáčkou. Tradiční vánoční pokrmy se však liší stát od státu. Například v jižních státech se často pojídá “whiskey dort”, ve Virginii slané ústřicovo-šunkové koláče a v Baltimoru se jako příloha ke krocanovi objevuje kyselé zelí.

„Američané se zpravidla velmi vyžívají ve vánočních dekoracích a trochu mezi sebou soutěží, kdo bude mít nejvyzdobenější dům. Často jej v adventním čase zdobí světýlky, vánočními motivy nebo figurínami Santa Clause. Osobně se mi líbí zvyk mnoha amerických rodin nechávat na Štědrý den za dveřmi nebo za oknem sklenici mléka nebo sladkosti jako občerstvení pro Santa Clause,“ popisuje americké vánoční zvyky a tradice Barbora Hůlková, průvodkyně po USA z cestovatelského portálu Radynacestu.cz

 

10. Itálie

V Itálii končí vánoční čas 6. ledna na svátek Tří králů, kdy také přichází komínem čarodějnice Befana a hodným dětem naděluje dárky do připravených ponožek. „Dárky však některým dětem nosí také takzvaný Babbo Natale – v překladu dědeček Vánoce,“ upozorňuje Barbora Šupíková, průvodkyně Itálií z cestovatelského portálu Radynacestu.cz.

 

11. Dánsko

V Dánsku se za dveřmi přátel rozbíjí porcelán. „Zní to trochu zvláštně a možná i nebezpečně pro zvířata i lidi, nicméně Dánové o silvestrovské noci chodí po domech svých přátel a za dveřmi jim rozbíjejí porcelán. Čím větší hromadu střepů pak před domem najdou, tím větší mají radost, jelikož to pro ně znamená více štěstí v dalším roce,“ vysvětluje neotřelý zvyk Tereza Vrbová, průvodkyně po Dánsku z cestovatelského portálu Radynacestu.cz.

 

12. Rusko

Pro Rusy je Štědrý den obyčejným pracovním dnem. Pravoslavné Vánoce totiž připadají až na 6. a 7. ledna. Dárečky v Rusku dostávají děti až 7. ledna. „Přiváží jim je Děda Mráz, který přijíždí na saních až z Čukotky, má na sobě bílý kožich a beranici a doprovází ho krásná Sněhurka,“ popisuje tradiční ruské vyobrazení Vánoc Ondřej Vokatý, cestovatel a průvodce z portálu Radynacestu.cz. Dárky si pak rodiny rozbalují u stromečku, kterému se říká jolka.

 

13. Filipíny

Na Filipínách byste tradiční menu na jídelním stole Filipínců o vánočních svátcích hledali marně. Každý vybírá podle toho, co mu chutná, a především co mu peněženka dovolí. Jeden společný prvek však přece jen k vánoční tradici patří: hrnek sladké lepivé rýže, která symbolizuje rodinnou soudržnost.

 

14. Havaj

Na Havaji panuje zvyk pořídit si na Vánoce domů akvárium s ostencem běloskvrnným. Vánoce tady navíc začínají s příjezdem tzv. Vánoční lodi, což je loď přivážející obrovský náklad tradičních vánočních pokrmů. Santa Claus sem přijíždí rovněž po vodě ve svém člunu.

15. Argentina

Štědrovečerní večeře v Argentině je nejčastěji servírovaná v zahradách, protože na jižní polokouli právě vrcholí léto. Mezi tradiční jídla patří pečené selátko nebo pro nás exotická pečínka z páva. Pavím peřím bývá často dekorován i vánoční stůl.

Během Vánoc můžete v Argentině najít přede dveřmi domů misky s vodou a stébla sena. Nejsou určeny pro Ježíška ani Santa Clause, nýbrž pro koně Magiho, který zde naděluje dárky. Voda a seno jsou pro něj jistotou, že na svém putování nebude mít hlad a žízeň. Dárky pak kůň Magi naděluje do bot, které děti připraví pod stromeček nebo vedle postele.

 

16. Ve Španělsku

Ve Španělsku patří k nejdůležitějším vánočním rituálům losování šťastných čísel Vánoční loterie, která je nejstarší a největší loterií na světě. Dne 22. prosince jsou rozdělovány miliardy mezi velké množství výherců. „Pro Španěly je to opravdový svátek a loterie se zúčastní opravdu každý,“ říká Markéta Klimešová průvodkyně po Španělsku                              z cestovatelského portálu Radynacestu.cz.


 

Víte, kdo ve světě nosí dárky?

Podobně jako národy odlišují zvyky během adventu a Štědrého dne nebo tradiční pokrmy, tak se liší i v legendách o postavách, které lidi obdarovávají dárky. Následující tabulka vám odhalí jejich jména u více jak dvaceti zemí.

 

Země Kdo přináší dárky?
Anglie Father Christmas (otec Vánoc)
Argentina kůň Magi
Austrálie Father Christmas (otec Vánoc) / Santa Claus
Brazílie Papai Noel
Bulharsko děda Koleda
Dánsko Julemand (Jezulátko)
Estonsko vánoční děda Jöuluvan
Filipíny Tři králové
Finsko Joulupukki
Havaj Santa Claus (vánoční loď)
Island 13 skřítků
Itálie Babbo Natale / čarodějnice Befana
Japonsko bůžek Hoteišó
Litva Kaledu Senis (Děda Mráz)
Německo dědeček Weinachstmanna / Christlkind (Jezulátko)
Norsko koza krále Olafa / skřítek Nise
Polsko svatý Mikuláš
Polynésie veliký krab
Rusko Děda Mráz
Sýrie velbloud od Třech králů
Španělsko Papa Noel, Tři králové, Santa Claus
Ukrajina Děda Mráz
USA Santa Claus
Venezuela Santa Claus, Ježíšek (Jezulátko)

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář