3+1 velikonoční beránek

Velikonoční beránek s ořechy

Suroviny:
125g tuku, 150g pískového cukru, 4 žloutky, 100g mletých ořechů, 250g polohrubé mouky, půl prášku do pečiva, 100ml mléka, 50g rozinek, 4 bílky, tuk a mouka na formu.

Postup:
Změklý tuk utřeme s polovinou cukru, přidáme žloutky, našleháme a vmícháme ořechy. Mouku prosejeme s práškem a střídavě s mlékem vmícháme do těsta i s opláchnutými a odkapanými rozinkami. Z bílků ušleháme tuhý sníh, všleháme zbylý cukr a lehce jej vmícháme do těsta, kterým naplníme tukem vysypanou formu a beránka upečeme. Vychladlého beránka opatrně vyklopíme,  pocukrujeme a oči a čumáček ozdobíme hřebíčky.

Beránek z tvarohového těsta

Suroviny:
250g margarinu, 250g cukru krupice, 250g netučného tvarohu, 3 vejce, 1/2 prášku do pečiva, strouhaná kůra z chemicky neošetřeného citrónu, 50g vlašských ořechů, rozinky na ozdobení očí.

Postup:
Margarin, tvaroh dobře utřeme s vejci a cukrem. Přidáme prosetou mouku, prášek do pečiva, usekaná ořechová jádra a citrónovou kůru. Formu na beránka vymažeme tukem a vysypeme moukou, potom ji naplníme připraveným těstem. Přiklopíme a pečeme ve vyhřáté troubě asi 45 minut. Ihned po vyjmutí z trouby vyklopíme, bohatě pocukrujeme a ozdobíme.

Velikonoční beránek – jemný

Suroviny:
200g cukru moučka, 2 vejce, lžička citrónové šťávy, cukr, vanilka, 300g hrubé mouky, 5 bílků, 30g másla, 30g hrubé mouky, rozinky na ozdobení očí.

Postup:
Cukr, celá vejce a vanilkový cukr třeme do pěny asi 30minut. Potom přidáme citrónovou šťávu, tuhý sníh ušlehaný z bílků, mouku a zlehka promícháme. Formu na beránka vymažeme máslem a vysypeme moukou, rozetřeme do ní těsto a v středně vyhřáté troubě pečeme do růžova asi 45 minut. Upečeného beránka opatrně vyklopíme a podle zvyklosti ozdobíme.

 


Dietní beránek

Suroviny:
250g rostlinného tuku, 750g hrubé mouky, 75g škrobové moučky, 60g umělého sladidla, 1 lžičku prášku do pečiva, špetka soli, 100g mletých ořechů, tuk na vmazání a mouka na vysypání formy, rozinky na ozdobení očí.

Postup:
Umleté ořechy opražíme na trošce tuku a necháme vychladnout. Ušleháme tuhý sníh, osladíme sladidlem, vmícháme oříšky a mouku. Nakonec přimícháme střídavě škrobovou moučku, sůl a kypřící prášek. Rozpustíme rostlinný tuk a přidáme jej do těsta, které pak zarovnáme do vymaštěné a moukou vysypané formy. Pečeme v horké troubě asi 20 minut. Vychladlého beránka vyklopíme a ozdobíme.
A pro všechny beránky platí: Nezapomeňte na mašličku kolem krku :o).

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář