5 potravin, které zrychlí váš metabolismus

Mnozí odborníci tvrdí, že diety nejsou zdaleka tak efektivní jako změna celkové životosprávy. Vybrali jsme pro vás 5 potravin, které vám mohou na cestě za vysněnou postavou pomoci především tím, že zrychlí váš metabolismus  a podpoří tak spalování tuků.  

Nepražené kakao

Je známo především díky vysokému obsahu minerálů a antioxidantů. Méně už se ale ví, že podporuje krevní oběh, stimuluje enzymy v zažívacím traktu, snižuje pocit hladu a reguluje hladinu krevního cukru. „Na rozdíl od klasického praženého kakaa je to nepražené lehce stravitelné a také podporuje  funkci břišní slinivky,“ uvádí Sabina Doskočilová z vitariánského bistra Raw Deli.

 

Chilli

Chilli papričky různého druhu zrychlují metabolismus především proto, že látka způsobující jejich pálivost – kapsaicin – zvyšuje vnitřní teplotu těla, podporuje srdeční činnost a oběhovou soustavu. Pálivá jídla navíc snižují chuť k jídlu, takže konzumace chilli může napomoci při hubnutí. Je třeba si ale dávat pozor na intenzitu pálivosti. „Pokud máte rádi přiměřeně pálivá jídla, tak je podle mě nejlepší volbou chilli rawit, které pálí vždy a celkem hodně. Míru pikantnosti pak řídíte pouze množstvím, které do jídla přidáte,“ radí Vojtěch Havránek ze společnosti Titbit.

 

Zelené potraviny

Listová zelenina obsahuje velké množství smaragdově zeleného pigmentu – chlorofylu, který  se svým složením podobá lidské krvi. „Zlepšuje vzhled a hydrataci kůže, čistí krev a lymfatický systém, což opět podpoří zrychlení metabolismu,“ popisuje Doskočilová. Spalování tuků pomohou kromě zelených listů  také avokádo, chřest, brokolice, spirulina nebo třeba zelený čaj.

 

Chia semínka

Díky vysokému obsahu omega-3 nenasycených mastných kyselin, vlákniny a bílkovin potlačují hlad a podporují produkci glukagonu – hormonu, který pomáhá v lidském organismu spalovat tuky. Jejich schopnost několikanásobně zvětšit svůj objem je vítaným bonusem, pokud chcete tělo na nějakou dobu zasytit.

 

Červená řepa

Má příjemnou zemitou chuť, krásně zářivou barvu  a už naše babičky věděly, že je dobrá na čištění krve, a tím také posiluje kardiovaskulární systém.  Přestože obsahuje poměrně dost cukru, má nízký glykemický index a je vhodná také pro ty, kteří si musí hlídat hladinu krevní glukózy.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář