6 druhů vánočního cukroví

Linecké dortíčky

Potřebujeme:
140g hladké mouky, 120g másla, 4 žloutky uvařené natvrdo, 140g moučkového cukru, 140g mletých mandlí, 1 vejce, marmeláda, mandle na posypání.

Postup:
V mouce rozdrobíme máslo nebo tuk, přidáme sítem protřené žloutky, cukr, mandle, vejce a vypracujeme těsto, které necháme 1 hodinu odpočívat. Potom je pomoučeném vále ne příliš tence rozválíme, vykrájíme malé dortíčky, potřeme vejcem, posypeme mletými mandlemi, uložíme na vymazaný plech a v mírné troubě upečeme. Upečené můžeme spojit marmeládou a polít čokoládovou polevou.

Datlové doutníky

Potřebujeme:
10 datlí, 12g mletých ořechů, 100g moučkového cukru, 1 bílek, 1 lžíce rumu.
Na polevu: 50g moučkového cukru, 1 lžička instantní kávy, 1 lžíce vařící vody.

Postup:
Ořechy, bílek, cukr a rum smícháme v těsto. Datle nakrájíme po délce, každou na 4 díl. Každý díl obalíme ořechovou hmotou, utvoříme malý doutníček, který namočíme v polevě a necháme zaschnout.
 

Perník na figurky

Potřebujeme:
500g hladké mouky, 250g moučkového cukru, 100g medu, 2 vejce, 1 lžička rumu, 1 lžička jedlé sody, 2 lžičky mletého koření (hřebíček, fenykl, anýz).

Postup:
Mouku, cukr, jedlou sodu a koření prosejeme na vál. Přidáme tekutý med, vejce a vypracované pružné těsto. Vyválíme je na sílu 4mm a vykrajujeme tvary, které kladem na vymaštěný plech a pečeme v horké troubě. Po upečení natřeme vejcem s vodou. Po vychladnutí zdobíme různými polevami.

Mrkvové sušenky

Potřebujeme:
2 hrnky ovesných vloček, 2 jemně nastrouhané mrkve, 1 vejce, 60g másla, sůl, voda.

Postup:
Vločky umeleme na mouku a s mrkví, vejcem a máslem smícháme v tuhé těsto, které necháme asi hodinu uležet. Pak z něj vyválíme placku, ze které vykrajujeme sušenky a pečeme je na suchém plechu asi půl hodiny. Obalujeme v moučkovém cukru nebo slepujeme pikantní zavařeninou.
 

•  Jogurtové sušenky

Suroviny:
400g hladké mouky, 1 prášek do pečiva, 1 žloutek, 1 ovocný jogurt, 1 pudinkový prášek s příchutí jako jogurt, 180g másla, 180g práškového cukru.
Dále: Marmeláda na plnění, poleva.

Postup:
Ze surovin zpracujeme na vále těsto, které necháme v chladu 1 hodinu odpočinout. Pak těsto rozválíme na pomoučeném vále a tvořítkem vykrajujeme různé tvary. Upečeme na vymazaném plechu v mírně vyhřáté troubě. Hotové sušenky spojujeme marmeládou a poléváme libovolnou polevou.

Slepovaná ořechová srdíčka se žloutkovou polevou

Potřebujeme:
150g hladké mouky, 1 žloutek, 120g másla, 50g moučkového cukru, 50g strouhaných ořechů, strouhaná citrónová kůra, vanilkový cukr.

Krém:
100g másla, 100g moučkového cukru, 100g strouhaných ořechů, 1 lžíce džemu
Poleva:
35g moučkového cukru, 1 žloutek

POSTUP:
Mouku prosejeme na vál spolu s moučkovým cukrem, přidáme nasekané máslo, strouhané ořechy, citrónovou kůru, vanilkový cukr a žloutek a vypracujeme těsto, které na pomoučeném vále vyválíme na sílu cca 3-4mm a vykrajujeme srdíčka. Vykrájená srdíčka položíme na plech vyložený pečícím papírem a upečeme v předehřáté troubě. Upečená srdíčka necháme vychladnout na rovné povrchu, aby se nezkroutila. Krém: Máslo utřeme s cukrem, přidáme ořechy, džem a smícháme. Pozn. Džem může být v podstatě jakýkoliv, rybízový, jahodový, meruňkový,…

Krémem slepujeme vždy dvě srdíčka k sobě. 

Žloutková poleva:
Prosetý cukr třeme se žloutkem tak dlouho, až poleva dostane správně roztíratelnou konzistenci.
Pozn.: Zdá-li se nám poleva příliš tekutá, tak můžeme ještě přidat cukr. Neměla by téct.

Polevu roztíráme na slepená srdíčka a dozdobíme např. půlkou ořechu, nebo sekanými ořechy, příp. dekorační barevnou rýží.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář