Báječné léto nás nemusí zruinovat

Prázdniny jsou za dveřmi. Nejlepší část roku pro děti, ale často noční můra rodičů. Jak děti zabavit a přitom se vejít do rodinného rozpočtu? Vyzkoušejte několik tipů, které vás nebudou stát majlant.

1.       Kam na prázdniny?

Způsobů, jak si mohou děti naplno užít letních prázdnin, je mnoho. Mezi ty nejoblíbenější patří rodinná dovolená na chalupě nebo na horách, dovádění u prarodičů, cestování po hradech a zámcích nebo pobyt u moře. Při výběru dovolené většinou bývá jedním z nejdůležitějších faktorů rodinný rozpočet. Proto si předem dobře spočítejte, kolik peněz můžete za letošní dovolenou utratit, vyhnete se tak zbytečným finančním potížím. „Určitě se ale při výjezdu do zahraničí nesnažte ušetřit na pojištění. Ani při cestách po Evropě nespoléhejte jen na kartu zdravotní pojišťovny, cestovní pojištění má mnohem širší rozsah a zahrnuje nejen asistenční služby, ale i například náklady na případný přesun zraněného klienta zpět domů. Cestovní pojištění si můžete jednoduše sjednat on-line třeba v Era smartbankingu,“ upozorňuje Martina Slavíková, tisková mluvčí Ery.

 

Rada navíc: Některé cestovní kanceláře nabízí slevy pro rodiny s dětmi, někdy i zájezd pro děti zdarma.  Můžete tím ušetřit zajímavou sumu, neváhejte se tedy informovat.

 

2.       V kempu jako v bavlnce 

Nejlevnější a často i nejzábavnější variantou dovolené s dětmi je pobyt pod stanem. V Česku je v provozu okolo 500 kempů s kvalitním zázemím. Nejvíce jich najdete v jižních Čechách, v okolí Prahy nebo na Šumavě.  „Ještě než odjedete, připravte se, že v řadě kempů nezaplatíte kartou. Nezapomeňte si proto včas vybrat dostatečnou sumu v hotovosti,“ doplňuje Slavíková. Průměrná cena za osobu v kempu se pohybuje kolem 70 korun, za dítě zaplatíte zhruba o 30 méně. Za stan pak utratíte zhruba 60 Kč/den. Do výsledné ceny nezapomeňte započítat také poplatek za automobil.

 

Rada navíc: Služby jednotlivých kempů, ceny a recenze najdete snadno na internetu. Určitě se jimi před cestou inspirujte.

 

3.       Přes léto kovbojem

Nemáte čas na delší dovolenou? Co takhle alespoň vyrazit na prodloužený víkend na některou z mnoha českých ekofarem? Společně s dětmi na čerstvém vzduchu zažijete pohodovou atmosféru venkova a ještě můžete pomoci s péčí o koně, ovce, kozy, králíky nebo si společně poprvé v životě zkusíte podojit krávu. Celou dobu přitom budete jíst kvalitní místní potraviny, které se při troše štěstí naučíte i vyrábět.  Výhodou je, že děti získají pozitivní vztah k přírodě.  Jistě se jim bude líbit i samotný kontakt se zvířaty.  Ceny začínají již na 300 korunách na osobu a noc.

Rada navíc: Pokud vaše dítka milují koně, na své si rozhodně přijdou na westernových rančích.

 

4.       Hurá na tábor

Většina rodičů si nemůže dovolit stejně dlouhé prázdniny jako jejich děti, a tak jsou tábory stále populární. Buď vypravíte dítko na několik týdnů na klasický či tematický tábor, nebo využijete nabídku příměstských táborů v okolí. Obojí je pro děti skvělá příležitost, jak poznat nové kamarády a naučit se samostatnosti. Výhodou příměstských táborů je, že své potomky můžete „odevzdat“ např. jen na dopoledne nebo si sami stanovíte dny, kdy skutečně potřebujete hlídání. Děti ocení příjemný den se svými vrstevníky a večer si přitom lehnou do své postýlky. „Tento typ tábora nabírá na popularitě, i když v závěru vyjde rodiče dráž. Jeho cena se pohybuje kolem 100 – 500 korun za den a odvíjí se od typu aktivit a stravování,“ upřesňuje Martina Slavíková. Cena klasického tábora na dva týdny se pohybuje kolem 300 Kč na den včetně dopravy, noclehu, stravy a aktivit.

Rada navíc: Na tábor děti potřebují kapesné, aby peníze neztratily, nebo neutratily všechny najednou, je ideální jim pořídit platební kartu s týdenním limitem výběru. Navíc s kartou ČSOB a Era lze vybírat i na České poště, která bývá i v malých vesnicích, kde není bankomat.

 

5.       Léto v pohybu

Fyzická aktivita k létu neodmyslitelně patří. Vždyť kdy jindy je tolik volného času a příznivého počasí? Z nedávného průzkumu Ery vyplynulo, že svoji sportovní aktivitu si děti nejčastěji vybírají samy. Nejpopulárnějším sportem je jednoznačně fotbal, následovaný atletikou a florbalem. „Rodiče své děti ve fotbale podporují také kvůli tomu, že myslí i na možnost budoucí profesionální kariéry. Další dva zmíněné sporty jsou oblíbené i kvůli tomu, že mají poměrně nízké náklady, které nepřekročí 500 korun měsíčně,“ doplňuje Martina Slavíková. Pokud nemáte peněz nazbyt, můžete přihlásit své děti na volejbal. Jeho finanční náročnost patří k nejnižším, vaše dítka nepotřebují žádné drahé vybavení a k pohodovému létu na pláži volejbal navíc neodmyslitelně patří. Pro rodiče je důležitá také snadná dostupnost sportoviště. Nechtějí totiž ztrácet doprovázením dětí příliš času. A právě to je jedna z největších překážek spojených s aktivním využitím volného času dětí.

Rada navíc: Jestliže vaše potomky žádný sport nezaujal a nejradši by celé léto proseděly u počítače, nezdávejte to a jděte jim příkladem. Společně naplánujte výlet na kole, vydejte se na pěší túru nebo vyrazte do bazénu. Uvidíte, že jednou na společné zážitky budou s úsměvem vzpomínat.

 

Krásné prázdniny!

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář