Blíží se čas dát truhlíky ven! Co musíte znát před nákupem pelargónií?

Pelargónie pro balkony a terasy
Vhodná doba:hybridní pelargónie a kultivary bývají k dostání od ledna do dubna jako zakořeněné řízky, od března jako polohotové a od konce dubna jako hotové rostliny.

Zakořeněné řízky: musí být kompaktního vzrůstu, měly by mít sytě zelené, jinak nevybarvené listy a četné kořeny, prorůstající stěny rašelinového  sadbovače. Zakořeněné řízky se žlutavými listy, vytáhlé a povadlé nechte raději prodávajícímu.

Polohotové rostliny:  jsou jednovýhonové a bývají nabízeny v 9cm velkých květináčích. měly by být kompaktního vzrůstu a alespoň jedno poupě by mělo prozrazovat barvu květu, nebo by mělo být “na květ”.

Hotové rostliny:  bývají nabízeny v 11cm květináčích. Mají již několik výhonů a jejich poupata jsou těsně před rozkvětem.

Zdravé rostliny: dbejte na to, aby rostliny měly sytě zelené listy, tento znak prozrazuje dobrou výživu. Podívejte se také na spodní stranu listů, neboť tam bývají skrytí různí škůdci. Rostliny s houbovými chorobami, živočišnými škůdci nebo s plísní na poupatech  a kořenech si nevybírejte.

Odkvetlé květy: Když jinak zdravé rostlině právě odkvétají květy, nic si z toho nedělejte. Doma odkvetlé květenství jednoduše vylomíte.
Rada na závěr
Buďte zvlášť obezřetní k nabízeným pelargóniím, které stojí v průvanu blízko vchodu do obchodu, nebo jsou osvětlovány umělým světlem či vůbec stojí ve tmě. Na takové prostředí obvykle pelargónie reagují opadem poupat (ovšem se zpožděním), zežloutnutím listů a jen pomalu se vzpamatovávají.

Zdroj: Pelargónie a kakosty, Andreas Riedmiller, nakladatelství Vašut www.vasut.cz

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář