Březen na zahradě

Rozvrh prací na zahradě
Časné jaro je obdobím silně proměnlivého počasí. Prudké jarní sluníčko v rychlém tempu střídají sněhové a dešťové přeháňky, sem tam klesají teploty k nule nebo i pod bod mrazu. Se zahradou v tuto dobu nejsou žádné žerty. Teplé počasí rychle probouzí všechny rostliny k životu a zahrada začíná vyžadovat vaši pravidelnou pozornost a péči. Práci na zahradě si proto včas naplánujte, abyste účelně využili první teplé dny.

Okrasná zahrada
Koncem měsíce odhrňte nakopčenou půdu od růží a uvolněte korunky stromkových růží ze zimní ochrany. Pohnojte je vyzrálým kompostem a cereritem či speciálním hnojivem pro růže.
Provádějte řez růží – ale až tehdy, když pomine nebezpečí silnějších mrazů. U slabě rostoucích keřových růží proveďte řez až na tři očka, u silných exemplářů na pět až šest oček. Popínavým růžím odstraňte pouze poškozené a nemocné větve a staré výhony, mladé hlavní výhony ponechte, boční sestřihněte na několik centimetrů.
Za příznivého počasí odstraňte zimní kryt ze skalniček a cibulnatých rostlin, současně vyčistěte záhony od navátých nečistot.
Zastřihněte trsy okrasných trav a kapradiny.
Rozdělujte a znovu vysazujte trvalky.
Uvolněte přes zimu svázané jehličnany.
Připravte záhony k přímému výsevu letniček.
Připravte jámy k výsadbě okrasných dřevin.

Trávník
Pokud jste před zimou nevápnili, je nyní nejvyšší čas pro postupné vápnění trávníku. Upravíte tím kyselou půdní reakci a mimo jiné zabráníte růstu mechu v trávníkovém porostu.
Nastává vhodná doba pro provzdušnění trávníku. Speciální prořezávací hrábě nebo vertikulátory zajistí přísun kyslíku ke kořenům a odstraní mech a některé plevele.
Trávník můžete pohodit vyzrálým, přesátým kompostem a přihnojit jarní startovací dávkou hnojiva.

Jezírka a rybníčky
Zkontrolujte čerpadlo, zapojte ho a nainstalujte do rybníčku.
Hned jak teplota stoupne, začněte přikrmovat ryby. Zkontrolujte, zda nejsou nemocné.
Pomocí rybníkové kvedlačky nebo hrábí odstraníte řasy.

Ovocný sad
Provádějte jarní řez peckovin.
Do poloviny měsíce ukončete řez vinné révy.
Seškrabujte starou kůru (borku) u starších stromů na plachtu. Odstraňte a spalte rovněž lepicí pásy z kmenů.
Než se stromy olistí, prohlédněte kůly a úvazky, které patří ke stromkům na slabých podnožích.
Mělce okopávejte nebo plečkujte půdu pod korunami stromů. Můžete též nastýlat vhodnou organickou hmotu. Těmito činnostmi zabráníte odpařování vody z půdy.
Koncem měsíce můžete provést jarní udržovací řez jádrovin (jabloní, hrušní apod.).
Vykopejte staré, nemocné, mrazem značně postižené nebo usychající stromy a keře. Na jejich místo však nesázejte stejný nebo příbuzný druh! Raději nechte půdu zregenerovat a důkladně ji prohnojte kompostem.
Počáteční růst jahodníku podpořte přihnojením, okopáním rostlin a očištěním porostu.

Zeleninová zahrada
Urychleně dokončete přípravu půdy k jarnímu výsevu a výsadbě.
Ošetřete a přihnojte podzimní výsevy a výsadby.
Připravte včas fóliovník, aby se půda prohřála.
Podle potřeby větrejte a zavlažujte pařeniště či skleník – otužujte sazeničky výsadbou na venkovní záhony.

Balkonové a pokojové rostliny
Přesazujte a rozmnožujte pokojové rostliny.
Právě nyní je čas vhodný ke zpětnému řezu vánoční hvězdy. Jednotlivé výhony ořežte na cca 10 cm. Nesmí vám být líto krásných pestrých listenů. Včas a silně ořezaná rostlin do podzimu doroste a vytvoří hustě olistěný keříček.
Přezimované balkonové rostliny seřízněte, přesaďte a přihnojte. Umístěte je na světlejší stanoviště. S přenesením ven však ještě počkejte.
Koncem měsíce můžete začít nově osazovat balkonové truhlíky. Ponechte je však ve skleníku nebo v chladnější místnosti za oknem až do poloviny května.

Ostatní
Zavčas si připravte lopatu, rýč, krumpáč, protože nastává čas jarní výsadby ovocných a okrasných dřevin. Pečlivě hlídejte plevele na zahrádce. Začnou se objevovat s neuvěřitelnou rychlostí.


Vysévejte a vysazujte
Jen co ustanou mrazy, můžete postupně začít vysazovat okrasné dřeviny a zakládat živé ploty.
Máte-li možnost předpěstovat si sazenice letniček, můžete nyní vysít hledíky, salvie, ostálky, aksamitníky, rudbekie, astry, letní fialy, čínské karafiáty, kokardy, slaměnky, šruchy, sporýše, statice, máky, šatery či chrpy.
Do volné půdy vysévejte otužilé letničky nebo druhy nesnášející přesazování. Na záhon můžete již nyní vysít jednoleté ostrožky, chrpy, hlaváček, černuchu, mák, měsíčky či hrachory a další. Přestože jsou poměrně otužilé, nikdy je nevysévejte do promrzlé půdy!
Vysazujte dvouletky (sedmikrásky, macešky, pomněnky, chejr) do záhonů cibulovin či smíšených záhonů.
Vysazujte nové prostokořenné sazenice ovocných dřevin, růží, keřů a všech typů živých plotů, měli by se ujmout ještě před nástupem suchého letního období.
Začátkem měsíce, pokud počasí dovolí, můžete začít s výsadbou drobných bobulovitých keřů, především rybízu a angreštů, ale i malin, ostružin nebo borůvek.
Koncem měsíce již můžete vysazovat jahodník.
Nastává ideální čas pro pěstování rychlené a rané zeleniny pod zakrytými záhony a ve skleníčcích, při němž uplatňujte systém směsných kultur – mezi řádky salátů vysejte např. ředkvičku, kterou sklidíte dříve, než saláty vyrostou.
Jakmile sluníčko trochu vysuší půdu, můžete pokračovat ve volném výsevu odolnějších druhů a odrůd zeleniny, jako jsou mrkev, černý kořen, pažitka, pastinák, petržel, ředkev, ředkvička či špenát.
V závěru měsíce sázejte cibuli sazečku, aby nedošlo k jejímu prochlazení.
Šalotku a jarní česnek můžete vysadit již počátkem března.
Choulostivější zeleniny, jakou jsou cukety, rajčata, okurky nebo květák, vysévejte do truhlíků k předpěstování a pozdějšímu přesázení.
Kniha: Rok v zahradě, Radka Procházková, Marcela Novotná, nakladatelství MOTTO www.motto.cz

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář