Brokolice – hvězda zeleninového světa

Brokolice bývá označována za hvězdu zeleninového světa, protože obsahuje množství látek s ochrannými a léčivými vlastnostmi. Vědci objevili, že indoly, součásti brukvovité zeleniny, se mohou stát zbraněmi proti zhoubným nádorům. Indoly inaktivují účinné estrogeny, které mohou podporovat růst nádorů v buňkách citlivých na tyto hormony, hlavně v prsu.
Brokolice rovněž obsahuje sloučeninu zvanou sulforafan, která povzbuzuje zvířecí i lidské buňky k produkci enzymů ničících nádorové buňky.

Brokolice je bohatá na β-karoten, dalšího dobře známého bojovníka s nádory, a na další nezbytné vitamíny a minerály.  Jedna hlava brokolice obsahuje polovinu doporučené denní dávky β-karotenu, více než dvojnásobek doporučené dávky vitamínu C, velké množství draslíku, vápníku, kyseliny listové, selenu a vlákniny.


Přínos: Indoly a sulforafan mohou zabraňovat vzniku různých typů nádorových onemocnění. β-karoten je antioxidant, který ochraňuje buněčnou membránu před poškozením volnými radikály. Vitamíny C je také antioxidant, který navíc pomáhá imunitnímu systému v boji s infekcemi. Draslík je nezbytný pro udržení správné vodní rovnováhy v buňkách. Také se podílí na udržování normální funkce srdce a krevního tlaku.  Selen chrání před cévní mozkovou příhodou a nádory.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář