Budeš má?

Věděli jste, že svátek svatého Valentýna se slaví již od třetího století? Může se zdát, že se jedná o komerční svátek, ale vyznání lásky v den 14. února je tradice, která se drží po staletí. A nejlepší způsob, jak začít, je darovat tulipány.

Kde se vzal Den svatého Valentýna?
Ve třetím století byl římským císařem Claudius II. Aby uchoval svoji říši, potřeboval co nejvíce vojáků. A tak jim zakázal, aby se ženili, aby je nic (a nikdo) nerušilo od jejich důležitých povinností. Ale opravdovou lásku nezastavíš… Jeden voják byl tak moc zamilován, že požádal biskupa Valentýna, aby ho s jeho milovanou oddal. Voják byl navíc pohan a jeho milovaná byla křesťanka. V té době šlo o něco zcela nepřípustného. Ale biskup Valentýn věřil, že láska je více důležitá než zákony císaře Claudia II., a zamilovaný pár oddal. Zpráva o sňatku se rychle šířila mezi lidmi a biskup Valentýn dostával další žádosti o svatební obřad. Výsledkem však bylo, že císař Claudius II. nechal biskupa Valentýna zavřít do vězení. Ačkoli biskup Valentýn provedl poslední zoufalý pokus o obrácení císaře Claudia II, byl císař naopak popuzen a nechal biskupa mučit a následně 14. února také popravit. Biskup Valentýn se tak stal mučedníkem lásky.

Anonymní
Tradice Svatého Valentýna se však uchytila až na počátku 19. století. Bylo to v období, kdy přestalo být zasílání pohlednic drahou záležitostí pro pár vyvolených. Lidé začali na důkaz lásky posílat svým milovaným pohlednice s vyznáním, a jako datum si zvolili právě 14. únor. V Anglii byly během přísného Viktoriánského období zasílány anonymní pohlednice. Tímto způsobem jste mohli v Anglii vášnivě vyznat lásku, aniž byste tím jakkoli šokovali Viktoriánský smysl pro morálku. Zaslání zamilované pohlednice od tajného ctitele se stalo hitem ve Spojených státech a v Evropě. Tento trend vyústil v tradici, která učinila Den svatého Valentýna jedním z nejdůležitějších období pro prodej květin.

Květiny
Protože se život točí kolem lásky, lidí slavících Den svatého Valentýna stále přibývalo. To brzy vedlo k nedostatku pohlednic. V té chvíli získaly na své důležitosti květiny. Květiny byly důstojným zástupcem vzkazu lásky a ještě přání dodávaly emotivní nádech. A tak je to do dneška. Ten, kdo daruje květiny, dotýká se srdce druhého a činí jej šťastným. Darující tak deklaruje svůj jasný vzkaz druhé osobě. A v Den svatého Valentýna je obdarovanému ještě více jasné, že květiny, jako například tulipány, jsou jen předzvěstí těch dvou důležitých slůvek: „Miluji tě“. Budeš má? Je to ten nejjasnější symbol pravé lásky.

 

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář