Bylinky do kuchyně – známé i méně známe směsi

Bylinky dodávají jídlům svým aroma typickou vůni a chuť. Bylinky obsahují éterické oleje, které jsou dobré pro naše zdraví. Zmírňují střevní obtíže a podporují činnost zažívacích orgánů.

Bylinky s mírným a jemným aroma – zde řadíme kerblík, petržel, kopr a bedrník. estragon má aroma lehce kořeněné. Tyto bylinky se hodí především do salátů a pokrmů z ryb. Neměli bychom je vařit společně s jídlem, aby si zachovaly svoji chuť.

Bylinky se silným aroma – bobkový list, rozmarýn, majoránka, dobromysl, šalvěj a saturejka. Tyto bylinky přidáváme do jídla během vaření, protože tepelnou úpravou se zvýrazní jejich aroma.

Bylinky se svěžím aroma – meduňka citrónová, máta a citronela, která stejně jako cilantro pochází z Asie. Cilantro také označován jako zeleň koriandru má  má zvlášť silnou ostře svěží chuť. Všechny jsou vhodné do asijských pokrmů.

Bylinky z Provance – směs bylinek dobromysli, saturejky, tymiánu, rpzmarýnu a majoránky. Tato kombinace bylinek dává středomořským pokrmům, především jídlům z jednoho hrnce a pizzám jejich typické aroma.


Fines herbes – kombinace bylinek estragonu, petržele, kerblíku a pažitky. Ta dodává aroma a kořeněnost všem listovým salátům a jídlům z drůbeže a ryb. Bylinky se přidávají na krátkou dobu ve svazečcích nebo se přidávají čerstvě nasekané až nakonec.

Bouquet garni – svazeček bylinek ze stonků petržele, bobkového listu a tymiánu, který se přidává do vývarů. Jídla z drůbeže se doplňují majoránkou a estragonem, jídla ze zvěřiny potřebují jalovec.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář