Čerstvá bylinková pasta

Čerstvá bylinková kuchyně

Co by byla zdravá a chutná kuchyně bez čerstvých bylinek? Většinu z nich dostaneme během celého roku v obchodě – čerstvé v květináči nebo ve svazečku, hluboce zmrazené nebo sušené.

Vlastnoručně vypěstované bylinky – ať již na zahradě nebo v květináči – tyto bylinky mají tu výhodu, že si je můžete kdykoli natrhat a neobsahují žádné škodlivé látky.  Kromě toho jídla ochucená čerstvě bylinkami voní vždy mnohem výrazněji. Mnoho bylinek obsahuje éterické oleje, které pomáhají při nadýmání a žaludečních a střevních potížích.  Také povzbuzují srdeční činnost a zabraňují pocitu přesycenosti.
 

Správné “nářadí”
Ke sklizni potřebujeme malé, ostré nůžky na bylinky. Čerstvě sklizené bylinky musíte ihned opláchnout studenou vodou a nechat oschnout. K nakrájení či nasekání bylinek je nejvhodnější tzv. kolébka. Na dřevěném prkénku dvěma ostrými, zahnutými čepelemi nakrájíte či nasekáte bylinky, aniž ny jste je rozmačkali.

Kořeníme bylinkami
Máte bylinky vařit s jídlem nebo je přidat až k hotovému pokrmu? Vaříte-li s jídlem, lépe se uvolní minerální látky, současně však doznají výrazné újmy éterické oleje a bylinky tak ztratí větší část své “kořenící” síly. Proto přidejte bylinky až ke konci vaření a nechte je krátce působit.
Aby chuť bylinek v pokrmu byla co nejvýraznější, přidejte bylinky ještě jednou a to krátce před podáváním. Pokud nemáte s bylinkami dost zkušeností, používejte z počátku vždy jen jeden druh. Tak nejlépe zjistíte, zda vám to či ono aroma vyhovuje a také jaké množství máte použít, aby vám jídlo chutnalo.

Bylinky dodají vašemu stolu barvu

Bylinky nejen dodají jídlu vůni a aroma, ale také barevnězpestří váš stůl a váš talíř. A to vaše oko jistě ocení.

Čerstvá bylinková pasta
Z čerstvých bylinek si zcela jednoduše připravíte pastu, kterou použijete jako pomazánku na chleba nebo k zjemnění polévek či omáček. Stačí když rozmačkáte 100g čerstvých bylinek s 1 až 2 stroužky česneku, 10g soli 4 PL olivového oleje. Pokud pomazánku hned nespotřebujete, dejte ji do malé sklenice, zalijte olivovým olejem a dobře uzavřete. Tak Vám pomazánka vydrží při pokojové teplotě několik dní.

Z knihy: Bylinky
Autorka: Gabriele Lehari
Nakladatelství Grada www.grada.cz

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář