Češi chtějí průměrně shodit 10 kilo. Jak na to, aby se jim to dařilo?

Zhubnout! Jedno z nejčastějších předsevzetí si dávají každoročně statisíce žen i mužů v celém Česku. A jejich ambice rozhodně nejsou malé. Podle dat portálu PestryJidelnicek.cz od více než padesáti tisíc uživatelů totiž lidé plánují průměrně shodit 10 kilogramů a dostat se na hodnotu 24 Body Mass Index (BMI).

 

Odborníci na výživu a hubnutí tradičně s novoročními předsevzetími zaznamenávají rapidní nárůst klientů. „Obrací se na nás zejména ženy, a to všech věkových kategorií – nejčastěji se jedná o ženy ve středním věku mezi 41 až 50 lety. Chtějí průměrně zhubnout deset kilogramů. Starší ročníky přitom mívají často o dost ambicióznější cíle než ty mladší,“ uvádí specialistka na výživu a pohyb Blanka Szabó z PestryJidelnicek.cz, kde si lidé mohou vygenerovat zdravý jídelníček na míru.

 

To je případ i paní Lucie, která se rozhodla, že novoroční předsevzetí už nebude jen pravidelným a nikdy neuskutečněným snem. „Chci shodit 25 kilo. Tohle předsevzetí si sice dávám každý rok, ale letos se do toho chci opravdu opřít. Dřív mi kila navíc vadila hlavně z estetických důvodů, ale loni jsem se stala babičkou a chci jí být na sto procent. Což s mou současnou váhou prostě nejde,“ říká usměvavá padesátnice, která se rozhodla zcela změnit svůj životní styl. A zatím to vzala skutečně vážně: začala pravidelně cvičit, nechala si sestavit jídelníček na míru a také vyloučila alkohol i většinu sladkostí.

 

Najděte si pořádnou motivaci proč zhubnout

 

Podle specialistky na výživu a pohyb Blanky Szabó může ve snaze smazat přebytečná kila pomoci právě motivace ve formě velké životní změny. „Dokud nebudete sami zcela přesvědčení o tom, že skutečně zhubnout chcete, těžko se vám to podaří. Takový impuls jako třeba přírůstek do rodiny, nová práce nebo zamilovanost můžou hodně pomoct. Mnohdy ale stačí i maličkosti jako třeba vysněné šaty, které nemají ve vaší velikosti,“ vysvětluje poradkyně.

 

Nejčastěji chtějí zhubnout ženy, které se dostaly na váhu kolem 70 kilogramů a více, hned za nimi následují ty okolo 85 kil. Své plány by však měly vnímat z dlouhodobého hlediska. Nikdo nezhubne patnáct kilo za měsíc, což by pro tělo ani nebylo zdravé. Právě vyvážený a zdravý jídelníček, který se dlouhodobě dodržuje, je dobrou cestou ke splnění novoročního předsevzetí. Změnou jídelníčku se navíc člověk vyhne nepopulárnímu jo-jo efektu. A příští rok už si tak nemusí dávat žádná tajná předsevzetí spojená s hubnutím.

 

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář