Česká mládež nechce pracovat. Znáte sedmero účinné motivace?

První vydělané peníze, disciplínu, ale i nové přátele… To vše získá ročně zhruba 300 tisíc mladých lidí na brigádě. V Česku nabízí krátkodobé pracovní úvazky mladým lidem od 15 let řada firem, zájem českých dětí o brigády však klesá.  Zejména velké společnosti umožňují kariérní postup i při částečném úvazku. Jak správně dítě motivovat a zároveň mu práci neznechutit? A co si ohlídat?

  • Nepracující děti je třeba motivovat

Statistiky hovoří jasně, děti střední a jižní Evropy nemají o brigády na rozdíl od svých severoevropských vrstevníků zájem. U nás chodí na brigádu stěží každý dvacátý mladistvý. Přitom místa by pro ně byla. Na řadu tak přichází role rodičů. „Chození na brigádu je jedním z důležitých momentů finančního vzdělání a pochopení hodnoty peněz. Pomáhá dětem, aby si nejen uvědomily hodnotu peněz ve chvíli, kdy si šetří třeba na nové kolo, ale přenesli tuto zkušenost i do dalšího života,“ komentuje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB. Dětem je třeba věci vysvětlovat a průběžně je motivovat, nemusí to být drastické. „Motivace vychází jednak z vnějších potřeb – potřebuju peníze, ale také z vnitřních – cítím se na sebe hrdý, že jsem to zvládl. Rodiče by měli pracovat s obojím a děti učit, že v práci mohou získat mimo peněz i seberealizaci,“ komentuje psychoterapeutka Jana Tamchynová.

 

  • Spoluúčast rodičů pomůže, chlapci jsou ohroženější

Pokud dítě touží po kole nebo po značkovém oblečení, je dobré mu nabídnout, že půlku dostane a druhou půlku si vydělá. Ohroženější jsou dle psychologů více chlapci. „Je to tak trošku spojeno s novodobým fenoménem superochranitelských matek, které se snaží umetat především svým synům cestičku do života a ve značné většině potlačují nátlak otce na to, aby synek vylétl z hnízda,“ uvádí Tamchynová a dodává: “U dcer je to jiné. Od nich matky vyžadují výkon a samostatnější přístup, dcery se také snaží z matčina vlivu rychleji vymanit.“

 

  • S kamarádem to půjde líp

Někdy je dobré podpořit potomka i jeho kamaráda, aby si našli práci společně. Mohou se tam „hecovat“, ale i postěžovat si navzájem. Sdílení jim pomáhá překonat počáteční obavy a malou sebedůvěru.

 

  • Bez důslednosti se daleko nedostanete

Důslednost je velmi důležitá. Může se stát, že se třeba dítě zadluží u kamaráda, aby vás donutilo dát mu na jeho vysněnou věc peníze. Pak je třeba „nechat ho v tom vykoupat“ a vyřešit celou situaci třeba i s ostudou, aby pochopilo, že musí začít fungovat jako samostatně výkonná jednotka.

 

  • Na nejtěžší případy se musí tvrdě

U někoho stačí málo, třeba mu jen pomoci sehnat brigádu na rozjezd u někoho známého.  Dítě pak samo začne využívat nových zkušeností a kontaktů a začne se třeba rozhlížet i po náročnější práci. Někdy ale musí rodiče postavit dospívajícího před hotovou věc – my tě živíme, bydlíš u nás a ošacení máš, kapesné je ale už tvůj byznys. „Je to sice tvrdé, ale účinné. Nikdo přece netvrdí, že dospívání je procházka růžovým sadem a jen tak se děti naučí správně se odpíchnout do života,“ dodává psychoterapeutka.

 

  • Správný výběr základ všeho

Zejména velké firmy hledají brigádníky po celý rok. Většinou se pochopitelně jedná o nekvalifikované práce nebo výpomoc, přesto byste měli dobře zvážit takovou brigádu, aby k ní mělo dítě aspoň částečný vztah. Pokud má dcera ráda psaní na počítači, bude jí více sedět administrativní výpomoc než práce ve skladu. Pokud syn studuje obor kuchař/číšník, mohl by na brigádě přijít i k zajímavé praxi. „U nás brigádníci oceňují nejvíce, že si mohou sami říct, které směny chtějí pracovat a chválí si i skvělý kolektiv. V neposlední řadě je tu ale také možnost rychlého kariérního postupu. Není výjimkou, že u nás dělají schopní mladí lidé manažery restaurace třeba již ve dvaceti letech,“ komentuje situaci Linda Šefčíková, HR manažerka McDonald´s a dodává s úsměvem: „Snad každý rok máme nějakou svatbu mezi zaměstnanci, takže vztahy jsou tu opravdu skvělé.“

  • Kdy na brigádu a za jakých podmínek?

Vždycky je dobré mít legislativní minimum, které nejspíš znáte, ale pro jistotu: Na brigádu může jít ten, kdo ukončil základní vzdělání a dosáhl věku 15 let. Do 18 let je práce omezena na 40 hodin týdně buď na dohodu o provedení práce, nebo na dohodu o pracovní činnosti. Obě tyto dohody je třeba mít písemně, jinak neplatí. V tomto poměru je možné dostat výpověď bez udání důvodu, přičemž výpovědní lhůta je 15 dní od doručení výpovědi. Za stejných podmínek je možno ukončit vztah i obráceně.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář