Chřest – prevence proti nádorům děložního hrdla

Čínští léčitelé užívali kořen chřestu již po dlouhá tisíciletí k léčbě širokého spektra onemocnění od zánětu kloubů po neplodnost. Kořen chřestu obsahuje sloučeniny zvané steroidní glykosidy, které mohou mít protizánětlivé vlastnosti.

Ačkoli západní medicína nepovažuje chřest za lék, pomalu si uvědomuje, že potraviny, jako je chřest, obsahují velké množství vitaminů a minerálů, které mohou pomoci udržet tělo v dobré formě.

Již půl hrnku vařeného chřestu poskytne  25 procent denní doporučené dávky kyseliny listové a 49 mg vitamínu C (pěkné množství, když denní doporučená dávka pro nekuřáka je 60 mg). Chřest je také dobrým zdrojem draslíku a β-karotenu. Chřest je přírodní diuretikum močopudný lék.

Jen málo vědeckých studií se zabývalo chřestem, což je zvláštní, vzhledem k tomu, že byl již odedávna považován za přírodní lék. Nicméně v roce 1991 jeden italský lékař popsal jeho protivirový efekt při pokusech ve zkumavce. Doufejme, že tento výsledek pozvedne zájem i u jiných vědců.

Možný přínos: Kyselina listová se podílí na prevenci vzniku vrozených vývojových vad, zhoubných nádorů děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku a srdečně cévních onemocnění. Vitamín C zřejmě snižuje riziko vzniku nádorových a srdečně cévních onemocnění a posiluje obranyschopnost.
β
-karoten také pomáhá zabraňovat vzniku zhoubných nádorů a srdečně cévních onemocnění. Draslík se podílí na regulaci rovnováhy elektrolytů v každé buňce a napomáhá při udržování krevního tlaku a normální funkce srdce. Chřest také může pomáhat předcházet zadržování vody v organizmu.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář