Chybí vám k hubnutí vůle?

“Nemám dost vůle, abych dokázala zhubnout”, slýcháme častý povzdech. “Začnu plná odhodlání a po několika překážkách, či selháních se stejně vrátím ke starým stravovacím návykům”. Je tak těžké změnit životní styl, na který byl člověk zvyklý?

Může za to naše vůle, respektive její nedostatek? Jsme odkázáni na milost a nemilost našim zažitým zvyklostem?

Vůle je důležitá pro to, čeho chceme dosáhnout. Tvoří ji touha po tom, co si moc přejeme dokázat, po tom, co je pro nás osobně důležité. Aby člověk dokázal to, co si předsevzal nestačí jen chtít, ale musí být ochoten pro to každodenně pracovat a mnohdy i leccos obětovat. Vůle pomáhá a motivuje, mobilizuje sílu v nás kráčet k vytčenému cíli, pomáhá překonat počáteční neúspěchy, protože ty ke každé změně a růstu neodmyslitelně patří. Patří tedy i ke změně vaší postavy.

Je potřeba si uvědomit, že záleží jen na nás, jakým směrem se bude naše snažení ubírat. Jen my máme tu moc určit si své cíle a jejich priority a také jich dosáhnout. Jen my a nikdo jiný. Často hledáme výmluvy pro své chování, ale upřímně řečeno, nikdo cizí nás nemůže donutit k tomu, co my sami nechceme.

Proto je důležité si uvědomit, jestli přání shodit pár kilo je opravdu vaše nebo přání, které jste převzali od někoho z vašeho okolí. Jestli se snažíte zhubnout pod vnějším tlakem a nebo je to jen vaše osobní přání. Chcete-li zhubnout jen kvůli sobě samé a svým pocitům, a nehraje-li v tom roli přání vašeho přítele nebo každodenní tlak médií, zpravidla pak máte dostatek vůle své přání uskutečnit. Pokud ale chcete zhubnout, protože máte dojem, že se to od vás očekává, zpravidla nebudete mít dostatek motivace a vůle tento cíl zrealizovat.

Než se tedy rozhodnete, že chcete zhubnout, rozmyslete si, jestli vám ve vašem těle není docela dobře a přání zhubnout nemá někdo jiný za vás. Možná pak objevíte, že máte nedostatek vůle, ale “jen” na plnění cílů někoho jiného a ne cílů a přání vlastních, což je úplně pochopitelné.

Autor – MUDr. Lenka Dobešová
www.stihla.cz

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář