Co byste měli vědět o „shoppingu“

Shopping! Pro někoho vášeň, pro jiného nutnost. Ať už chodíte nakupovat pouze z nutnosti, nebo je to pro vás krásná kratochvíle, měli byste mít základní představu o tom, jaké máte možnosti a práva. Věřte, pokud budete tento jednoduchý rámec nosit v hlavě, značně se vám usnadní život a možná si také „přilepšíte“.

Naučte se chodit ve výprodejích

Výprodeje mohou být zrádné, ale také můžete opravdu ušetřit. Jak na to? Nejjednodušší je to se sezónním zbožím, jako je vaše oblíbené oblečení! Prodejce se jej vždy na konci sezóny bude chtít zbavit, aby uvolnil sklady a měl dost peněz na nákup dalších krásných hadříků. Pokud tedy netoužíte po nejnovější kolekci, nekupujte letní zboží hned na jaře. Nenechte se ale napálit! Na zlevněné kusy platí stejná záruka jako na ostatní zboží, pokud se sleva nevztahuje na konkrétní závadu.

Na letní výprodeje se dle prodejců můžete těšit již v červnu. Začátkem srpna budou slevy vrcholit a můžete se dočkat i 70% ponížení cen. „Pokud vám čas výprodejů zcela nekoresponduje s termínem výplaty, můžete využít bezúročné období na kreditní kartě. Když na ní peníze do určitého data vrátíte, neplatíte nic navíc,“ radí Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Vítejte na síti aneb shoppujte po celém světě

Nakupování přes internet v současnosti zažívá velký boom. Není se čemu divit, nakupovat tak můžete po celém světě a na rozdíl od koupě v kamenných obchodech můžete zboží také do dvou týdnů bez udání důvodu vrátit. Co k tomu potřebujete? Jen platební kartu s povolenými internetovými platbami a přístup k internetu. Nemusíte se bát, je to bezpečné. „Dnešní platební karty jsou vybavené 3D Secure technologií, která znemožňuje jejich zneužití,“ komentuje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Pokud se chcete poohlédnout po zahraničních trendech, zajděte na e-bay.com nebo assos.com. Nemusíte se bát vysoké ceny za dopravu, většinou je doručení (shipping) zdarma, a to dokonce i pro zboží až z druhé půlky světa. Jediné, kde byste mohli narazit, je zboží z USA. U toho bude muset zaplatit clo, pokud tedy nemáte v USA známého, kterému by přišlo zboží domů a on vám jej přeposlal.

Plaťte správnou kartou

Pokud si nerada hlídáte dostatek hotovost a jste zvyklá za své nákupy platit platební kartou, je dobré rozmyslet si jakou. Obvykle máme v peněžence dvě karty – debetní kartu, která umožňuje přístup k financím na vašem osobním účtu, a pak kreditní kartu, na které máte stále k dispozici peníze banky a můžete je využívat podle svých potřeb. Debetní karta hodí se hlavně na výběry z bankomatů, zatímco nákupy je lepší platit kreditní kartou, protože vždy získáte něco navíc. Kreditní karty často nabízí praktické pojištění zakoupeného zboží a zároveň vás za nákupy odmění. „Například kreditní karta od ČSOB vám vrátí 1% z každé platby zpět na kartový účet, můžete tak získat až 1000 Kč měsíčně,“ doplňuje Pavla Hávová. Je to výhodnější než slevové programy – odměnu dostanete i za běžné nákupy potravin, drogerie nebo třeba benzínu, za které utrácíme nejvíce.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář