Co to znamená být tlustý?

Už několikrát jsme použili pojmy tlustý, s nadměrnou hmotností nebo nadváha, aniž bychom věděli, jak jim rozumět, co si pod nimi představit.
Znamená to například pro ženy, které nosí oděvní velikost 46 a větší, že jsou tlusté? Má muž s hmotností přes 100 kilogramů nadváhu?
Nebo je rozhodující vlastní pocit správné hmotnosti, takže se může stát, že u ženy s oděvní velikostí 36 a se cítí být skutečně tlusté a ty, které nosí velikost 46 a větší se přitom cítí báječné?
Jaký smysl má tato otázka, se ukáže teprve tehdy, když si zkusíme na ni odpovědět. A opravdu se na naši otázku těžko hledá jednoznačná odpověď se všeobecnou platností.

Poloviční pravda

Známým měřítkem určování nadváhy je body mass index (BMI). Ale i ten má své záludnosti. Svalnatí lidé, kteří intenzivně a dobře trénují, jsou často zařazováni spíše do skupiny s nadváhou, zatímco drobní, netrénovaní lidé vypadají, že mají ideální hmotnost, i když na sobě mohou mít poměrně velké množství tuku. V čem se skrývá problém? Je to jednoduché. Svalová tkáň je těžší než tuková. Lidé s dobře vypracovanými svaly se tak podle hodnocení hmotnosti pomocí BMI mohou dostat do červeného pásma, přestože jsou na tom se zdravím objektivně lépe než leckteří jedinci s nízkou hmotností, ale tukovými zásobami ve formě podkožního tuku.

RADA

Jakmile začněte se snižováním hmotnosti, je naprosto nutné si uvědomit, že číslo, které uvádí váha, nemá příliš velkou výpovědní hodnotu. Když tréninkem posilujete svalovou hmotu a odbouráváte tukové zásoby, nemusí se číselná hodnota vaší hmotnosti příliš měnit. Ale vy sami na sobě budete cítit a poznáte to určitě i podle oblečení, které vám bude volnější, že jste štíhlejší. Důvěřujte proto těmto znakům víc než zdánlivě přesvědčivým číselným hodnotám.


Vypočítejte si BMI

Pomocí kalkulačky a následujícího vzorce si můžete hodnotu svého BMI snadno vypočítat sami:
BMI = tělesná hmotnost (v kg) dělená druhou mocninou tělesné výšky (v m)

Příklad: Vaše hmotnost je 80 kg a tělesná výška 1, 70 m
BMI = 80 : 1,70 : 1, 70 = 27, 7

V tomto případě je hodnota BMI přibližně 28. Lidé s hodnotou BMI 25 a víc patří do skupiny s nadváhou. Od hodnoty BMI nad 30 se hovoří o otylosti neboli adipozitě.
Naopak pokud máte BMI pod 20, jedná se o podváhu.

Jaký BMI máte vy?

BMI = tělesná hmotnost (kg)/( tělesná výška v m)2 = ?

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář