Cvičení v těhotenství

Zejména v těhotenství si ženy uvědomují, že by se měly o své tělo dobře starat. Samozřejmostí je vynechání alkoholu a cigaret minimálně po dobu devíti měsíců, ideálně i po porodu. Většina žen se také rozhodne zdravěji jíst. Zatímco o těchto zásadách zdravého životního stylu v těhotenství nikdo nepochybuje, se cvičením některé ženy váhají.
“Hlavně se nehýbej a hodně lež,” slýchávají ještě pořád o svých babiček. Někdy se navíc cítí tak unavené, že na cvičení nemají ani pomyšlení. Přitom správný pohyb je pro těhotnou ženu i její dítě velice důležitý. Cvičení budoucí mamince pomáhá udržet se v dobré fyzické i psychické kondici a rozhodně by se ho neměla v těhotenství vzdávat. Kromě toho, že ve zdravém těle se bude cítit lépe miminko i maminka, žena díky cvičení v těhotenství může svoje tělo připravit na porod tak, aby proběhl co nejlépe a zbytečně ji nevyčerpal.
Navíc se díky cvičení může žena zbavit běžných těhotenských problémů jako jsou bolesti zad či otoky nohou. Většina žen může cvičit po celou dobu těhotenství, aniž by se musely bát zdravotních komplikací. Vždy se ale musí dopředu poradit s lékařem, zda zrovna ona může cvičit bez starostí. Pohyb by ženy měly obecně omezit hlavně v prvních třech měsících těhotenství, které jsou nejrizikovější.

A jaká cvičení jsou tedy pro těhotné vhodná?
 Lékaři i cvičitelky jsou nejoceňovanějšími plavání a cvičení na balonech. V případě plavání by si žena měla dát pozor pouze na vodu, ve které se hodlá koupat. Doporučuje se vyhnout vodě znečistěné a také se synicemi, které by miminku mohly uškodit. Stoprocentně bezpečné však nejsou ani veřejné bazény. I když jsou pravidelně čištěny, představují velké riziko nákazy různými gynekologickými záněty. Jako ochrana pomůžou například tampony. Vyplatí se také navštěvovat raději menší bazény, kde je míň lidí. Kromě plávání se budoucím maminkám doporučuje i cvičení na míči. Investice do balonu se vyplatí hned víckrát, neboť cvičit na míči mohou ženy i po porodu nebo dokonce s miminky.
Balony pomohou těhotným ženám zejména porazit bolesti zad, uvolňují pánev a páteř. I při samotném porodu pomáhá ženám mírné pohupování na míči snášet bolest. Při nákupu balonu je důležité zvolit správnou velikost. Ta se určuje podle délky paže od ramene ke konečkům prstů. Stehenní a holenní kosti musí být při sezení na míči svírat tupý úhel. Příklady cvičení pro těhotné, které můžete cvičit samy doma, najdete na cviky pro těhotné

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář