Darina Hamarová: Životem nekráčím sama – Román podle skutečného příběhu, z jehož čtení mrazí

V románu Životem nekráčím sama se autorka Darina Hamarová inspirovala skutečným příběhem, vlastním životním osudem, který poznamenala rakovina. Zákeřná nemoc nemilosrdně zasahující do života mnohých rodin. Nemoc, která přináší bolest a těžké chvíle nejen trpícímu, ale i jeho nejbližším.

 

Příběh Danici, hlavní postavy knihy, je plný složitých životních situací. Autorka se, pro ni typickým sugestivním způsobem, noří do pocitů ženy, jejíž osud je už deset let spjatý se soupeřením s rakovinou a bojem o život.

 

Je jen na ní, jak tuto asi nejtěžší životní zkoušku zvládne: „Jsou chvíle, kdy si myslíte, že hlouběji už klesnout nemůžete, že už nevstanete, že je všemu konec. A potom jsou chvíle, kdy vám osud najednou dá šanci, opět se postavíte na startovní čáru a je jen na vás, jak tu šanci využijete,“ znějí první věty románu. Danica se postaví nemoci čelem, s nebývalou silou a humorem. Nepodléhá sebelítosti a ještě navíc dokáže pomáhat ostatním kolem sebe.

Kniha je zvláštní tím, že jde o příběh samotné autorky i její rodiny. Jistě není snadné dát svůj osobní život veřejně na odiv čtenářům, ale Darina Hamarová chtěla touto svou knihou vzdát hold všem, kterým rakovina – protože tato nemoc je skutečně „hlavní postavou“ románu – poznamenala život nebo osudy jejich blízkých.

Darina Hamarová se narodila 16. července 1967 v Námestove na Slovensku. Studovala na gymnáziu v Námestove, VŠDS v Žilině a UKF v Nitře, obor anglický jazyk a literatura. V současnosti pracuje jako učitelka. Rada čte, v létě se věnuje zahradě a turistice, v zimě běžkuje, štrikuje a ráda se podívá na dobrý film. Román Životem nekráčím sama je druhým v pořadí, její prvotinou byla kniha Slzy muža, která vyšla na Slovensku v roce 2014. Loni pak vydala knihu Ruleta života.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář