Dárky na poslední chvíli? 5 tipů, co na co si dát pozor

Pokud se vám ani letos nepodařilo dodržet předsevzetí o včasném nákupu vánočních dárků, nemusíte propadat panice. Zvládnete to stejně jako loni. Jen se na to dobře připravte, ať se vyhnete stresovým situacím a zbytečně energii nevynakládáte tam, kde není potřeba.

  1. Pozor na termíny e-shopů, pošta bude mít také frmol

Nakupování dárků přes internet, tedy z tepla domova, je dle statistik ČSOB stále častější praxe. Není divu, je to pohodlné a rychlé. Jen pozor na předvánoční období. Obchodníci se budou snažit dodávat zboží včas, ale zatížená bude také pošta i různé kurýrní společnosti, a to zejména v těch největších městech. Ověřte si proto situaci jak u obchodníka, tak u dopravce. Nemá smysl se stresovat několik dní, zda zboží dodají včas. Pokud by to mělo být časově napnuté, raději se vydejte do kamenných obchodů.

  1. Ověřte si otevírací hodiny

Pokud se chystáte na nákup dárků třeba až na Štědrý den, ověřte si otevírací hodiny vybraných obchodů. Jsme zvyklí na to, že je „všude a pořád“ otevřeno, ale nonstop provoz na Štědrý den nečekejte. Mnohé velké řetězce mívají jen dopoledne, popř. do 14 hodin. Naopak můžete využít případných prodloužených hodin několik dní před svátky. Obchodníci se budou snažit vyprodat zboží a půjdou Vám vstříc.

  1. Nespoléhejte na dostupnost zboží a krásný obrázek

Další otázkou je dostupnost zboží. Ověřujte, volejte. Může se stát, že obchod inzeruje dané zboží, ale ve skladech už není a do Vánoc ani nebude. Je dobré mít i případné náhradní varianty a nespoléhat se na jeden nápad. Buďte i nohama na zemi při výběru a radši se spolehněte na jistý dárek, který znáte, než se pouštět do neznáma (např. kalendáře z fotografií u začínající firmy apod.). Pokud zboží vypadá skvěle na obrázku a dorazí vám pak něco zcela jiného, už nemáte čas na výměnu. Vaše poslední záchrana pak mohou být předplacené karty, za kterou si obdarovaný může pořídit to, co chce. Není to určitě vhodný dárek třeba pro partnera, ale něco tím zachránit můžete. „Výhodou takových karet je, že si obdarovaný může peníze vybrat stejně jako zaplatit z obchodě a přes internet,“ komentuje Pavla Hávová z ČSOB výhody COOL karty.

  1. Není čas na vlastní kreativitu?

Neříkáme, abyste pro celou rodinu musela vyrobit keramické hrníčky. Možná ale zrovna partner by vaši kreativitu ocenil více než drahý dárek (navíc, když pořád nepřichází pořádný nápad). Nejste zrovna zručná? To nevadí, internet je plný nápaditých a detailních návodů, ale radost by mohly udělat třeba i vytištěné fotky z vašich dovolených a šťastných okamžiků, které dáte pod skleněný rám. Co myslíte?

  1. Chce to plán a rozvahu, roztržitost ničemu nepomůže

Napište si harmonogram Vánoc, tedy co komu plánujete pořídit, co už máte a kde bude největší kámen úrazu. Získáte tak přehled a uklidní vás to. Ve finále to zvládnete stejně skvěle jako každý rok.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář