Dekorace – květináč s lepenou mozaikou. Jak na to?

Staré talíře a dlaždičky se dostávají právem do popředí jako dekorativní motivy.
Orchidej nepotřebuje žádný rafinovaný květináč. Ale různé bylinky do kuchyně potřebují už trochu „zviditelnit“. Stačí k tomu stínovaný květináč s trochou mozaiky.


Potřebujete následující:
– dlaždičky
– talíř se vzorkem nebo speciální mozaikové kameny
– kladívko, popřípadě kleště
– starou utěrku
– lepidlo, špachtli
– hmotu do spár a houbičku
– gumové rukavice

Obyčejnou tužkou načrtněte na květináč požadovaný vzor
Obzvlášť rafinovaně vypadá, když motiv a barva mozaiky odpovídá rostlině, která je potom do květináče zasazena. Fantazii se meze nekladou, ale velké a hrubé formy vypadají mnohem zajímavěji, než malé a jemné. Brusiči ozdobují vždy jenom vrchní nebo spodní okraj květináče. Individualisté shánějí na bleších trzích jednotlivé kousky starého nádobí nebo dlaždiček se vzorkem, které se ideálně hodí pro mozaiku.

Připravit si kousky mozaiky
Dlaždičky nebo talíře zabalte do staré utěrky a rozbijte kladívkem. Pozor, aby se vám utěrka neprotrhla. Talíře nerozbíjejte ani na dřevěném stole nebo na parketách – akorát je poškrábete. Mezitím se podívejte na velikost jednotlivých úlomků, aby nebyly moc malé. Pomocí kleští potom můžete kousky „doupravit“ podle vašeho přání.

Připravit mozaiku
Lepidlo naneste buďto jednotlivě na střepy, nebo rovnou na květináč a rozetřete špachtlí. Protože lepidlo poměrně rychle zasychá, doporučujeme „okrášlovat“ květináč po menších plochách.

Vyspárovat
Nasaďte si rukavice. Hmotu pomocí houbičky naneste opatrně do spár. Přebytečné množství ihned odstraňte. Také na okraj mezi mozaiku a květináč naneste trochu hmoty a lehce rozetřete prsty, aby tak vznikl jemný a harmonický přechod mezi povrchem květináče a nalepenými střepy. Nechejte zaschnout, potom utřete vlhkým hadrem a nakonec suchým hadrem.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář