Dietní recept na víkend: Masové koule v rajčatové omáčce obrazem

Potřebujeme na 4 porce:
340g mletého masa (ideálně z vepřové kýty), 1 vejce 50g, 100ml mléka, 1/2 rohlíku cca 28g, 150g cibule, 16g másla, majoránku,  200g rajského protlaku Mikado z Lidlu – můžete jinak použít jakýkoliv protlka nebo třeba rajčata z plechovky. Dále potřebujeme  na omáčku 25g hladké mouky, bobkový list, 1,5-2l vody, 50g cukru, sůl, pepř.

Zdůrazňuji, že se jedná o dietní recept, pokud nepotřebujete hubnout dejte si másla třeba 100g 😀 a maso trochu tučnější – např. plecko či vepřový bůček – maso bude po uvaření šťavnatější.

Postup:

Nachystáme si masovou směs. Namočíme si rohlík do mléka. Do větší misky dáme umleté maso, přidáme vejce, majoránku, posolíme a smícháme s namočeným rohlíkem, dáme do misky i s mlékem.

 

Do směsi si usmažíme cibulku (když je cibulka předsmažená, tak se nám po jídle nevrací!) cca 80-90g na 6g másla ani nemusí být dozlatova, hlavně ať je “spařená”.

 

Pokud se vám cibulka připaluje, tak ji trošku podlijte vodou stačí lžíce, abyste nemuseli přidávat další tuk. Přidejte opečenou cibulku ke směsi masa a zamíchejte.  Dejte odpočinout do chladničky.

 

Omáčka:

Zbytek cibule (70g) opečeme na 10g másla, přisypeme hladkou mouku a uděláme jíšku.

Poté přidáme protlak stáhneme z plotny a rozmícháme, pak na plotně ještě necháme protlak probublat a zalijeme vodou a rozmícháme metličkou.Následně přidáme bobkový list 2 kusy, cukr, pepř a osolíme. Necháme vařit asi půl hodinky.
Po provaření scedíme (já cedím protože děti nemají rády cibuli, ale jinak se omáčka cedit ani nemusí).
Nyní si z připravené hmoty udělejte 8 větších koulí. Masová směs se trochu lepí, tak si připravte misku s vodou a ruce si ve vodě namáčejte, aby se vám koule lépe dělaly.
Do připravené omáčky vložíme koule a necháme je uvařit, stačí půl hodiny. Vaříme zvolna, necháváme spíše táhnout, žádné prudké vaření!
Podáváme s rýží.

Pro ty co nemusí hubnout tak můžete podávat s knedlíkem a pokud se vám nechce vařit příloha, tak i s chlebem je to skvělé!

 

Přeji dobrou chuť Vaše Vendulka

 

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář