Dobrý způsob jak ušetřit – chytře vyplněné daňové přiznání!

Také přemýšlíte, kde by se ještě dalo ušetřit? Blíží se období daňového „vyrovnání“, do kterého můžete zúčtovat mimo svých dětí apod. také vybrané finanční produkty, které máte. Penzijní připojištění, životní pojištění, hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření tak mohou být dobrým pomocníkem u snižování daňového základu. Jak na to?

Zatímco nárok na slevy na daních za manželku, studium, děti a pro zdravotně postižené uplatňujeme běžně, za šetření na důchod nebo nový dům už tolik ne. Přitom pokud jste zaměstnanec firmy, máte na to beze sporu nárok. Stačí jen připojit k daňovému přiznání potvrzení od bankovních institutů. „Finanční produkty můžou snížit daňové přiznání až o desetitisícové položky. Každému, kdo má alespoň penzijní pojištění, bych proto doporučovala, aby si u své banky vyžádal potvrzení, pokud mu tedy nepřišlo automaticky, a aby tento zákonný nárok uplatnil,“ komentuje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Ušetřete na penzijním připojištění
Penzijní připojištění, které si můžeme dobrovolně platit všichni, sice nesnižuje přímo daňovou povinnost, ale snižuje náš daňový základ. Každý, kdo si z vlastní vůle dává peníze bokem, si tak může ze základu daně odečíst až 12 000 Kč ročně. Jestli si i vy platíte penzijní připojištění, vyžádejte si potvrzení od svého fondu, pokud vám nepřišlo a připojte ho k daňovému přiznání.

Peníze získáte i ze životního pojištění
Stejně jako u penzijního připojištění i u životního pojištění můžete ročně získat až o 12 000 Kč snížený daňový základ. Neplatí však bez výhrad pro všechny, záleží, jakou smlouvu jste se svou pojišťovnou uzavřeli. Pokud jste podepsali smlouvu, ze které vyplývá, že vám bude naspořená částka vyplacená až v okamžiku, kdy dosáhnete 60 let a zároveň ne dříve než po 60 měsících od uzavření smlouvy, máte vyhráno. Daňový základ si můžete snížit i ze životního pojištění, které jste podepsali na 5 až 15 let a minimální částka, kterou si naspoříte, činí 40 000 Kč. U smluv uzavřených na dobu delší než 15 let se zvyšuje na 70 000 Kč. Opět je důležité přiložit příslušné potvrzení od vaší pojišťovny.

Hypotéky a úvěry ze stavebního spoření
Obohatit rozpočet mohou také rodiny, které splácí hypotéku nebo jeden či více úvěrů ze stavebního spoření. Z daňového základu se tu však neodečítá celková výše splátek, ale jen úroky, které platíte. A to za předpokladu, že jste za vypůjčené peníze postavili, zrekonstruovali nebo koupili dům či byt. Využít takové možnosti ale může v domácnosti jen ten, kdo je uvedený ve smlouvách. I v tomto případě je potřeba připojit k daňovému přiznání potvrzení o úrocích, které jste za předchozí rok zaplatili.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář