Domácí chov slepic: Jak začít?

autor Mgr.  Tomáš Kutnohorský

V následujícím článku Vám popíšeme co potřebujete k tomu, abyste mohli začít u svého domu nebo na zahradě začít s chovem slepic. Začátky mohou být náročné a počáteční investice větší, ale určitě to stojí za to.

Příprava zahrady:
Vyčleňte si kousek zahrady např. 5 x 10 metrů kde budou mít slepice své místo a kam umístíte kurník. Volte místo, kde není celý den slunce, kde je i nějaký strom nebo keře. Počítejte s tím, že slepice celé toto místo vyzobou, takže bude bez trávy. Také, že k němu budete chodit minimálně dvakrát denně, tak je nejlépe aby cesta ke kurníku nebyla moc složitá, případně osvětlená (v zimě je brzo tma).

Co udělat jako první:

Pořídit kurník: nejlépe zateplený abychom mohli mít slepice celoročně. Buď zakoupit nebo vyrobit.

Pořídit nezbytné doplňky pro chov:
nádobu pro pšenici a krmivo: lze zakoupit buď přímo v chovatelských potřebách nebo můžete použít starý hrnec, lépe nějaký těžký, který nemohou slepice převrhnout.
nádobu na vodu: můžete zakoupit napájecí nádobu nebo použít opět nějaký starý hrnec nebo hliněné misky
nádobu na uskladnění krmiva: pšenici, granule, šrot musíte skladovat v uzavřené nádobě, aby ho nežraly myši (plastová popelnice, plastový uzavíratelný barel) .
další důležité věci pro chov: suchou slámu (popř. seno) kterou vysteleme kurník, sádrové vejce
Zakoupit slepice: doporučuji koupit slepice přímo z chovu, kde se věnují prodeji malých slepic (kuřic), tzn. větších kuřat, které si zakoupíte a ony dorostou již u vás a začnou nosit vejce např. 6 týdnů po zakoupení. Já mám zkušenost s plemenem Dominant CZ, které na svých stránkách má vypsané své distributory. Existují také firmy, které kuřice rozváží po vesnicích a prodávají z auta.
Další variantou je prodej slepic z drůbežáren, které slepice po určité době chovu prodávají, jelikož v domácím chovu ještě nesou, ale v komerčním chovu by se již neuplatnily.
Já preferuji zakoupení malých slepic.

Jak tedy začít a co připravit:
Ustavíme kurník: na pevný podklad ze starých kachliček nebo dlažbu postavíme kurník. Oplotíme místo kde budou mít svůj výběh. Slepice by nám jinak rozhrabaly celou zahradu. Oplocení musí být pevné, jelikož slepice se umí protáhnout i relativně malým prostorem. Pokud máme na zahradě např. záíhonek, tak slepice by jej rozhrabaly.
Kurník vysteleme slámou nebo senem, umístíme sádrové vejce do hnízda (místo kde slepice snáší vejce), umístíme nádoby na vodu a zrní na své místo.

Čím slepice krmit:
Pšenici, ta je základem krmení. Můžete zakoupit v 50 kg pytli, pokud jej máte jak dovézt a uskladnit nebo kupovat do tašky třeba po 15 kg.
Dále granule pro nosnice: jedná se o doplňkové krmivo, které se prodává třeba po 10 kg a  přidává k pšenici. Obsahuje vitamíny a minerály. Kukuřičný šrot, který se přidává ke krmení v menších dávkách.
Suchý chleba/pečivo – ne plesnivý!: nejlépe rozmočený ve vodě, staré skořápky.
Důležitý je celodenní přístup k vodě. Slepice relativně hodně pije.
Staré skořápky, které skladujeme nejlépe v plátěném pytlíku. Někdo doporučuje před podáváním slepicím skořápky např. převařit. Já je dávám na chvilku do trouby asi na 10 min při 100 stupních.

Přivezli jsme malé kuřice, co teď:
Když slepičky přivezete je rozdíl, jestli je dáte do kurníku kde budou jen ony nebo i starší slepice.
Pokud budete mít jen malé slepičky jako svůj první chov tak je po příjezdu položte do ohrady nebo do kurníku. Slepičky se budou držet u sebe a třeba v rohu kurníku a pomalu si zvykat na nové místo. Je také dobré jim nechat větší krabici s otvorem na boku a slámou, první noc jsou slepice nervózní a nebudou moc pobíhat. Musí mít u sebe hned vodu a granule pro kuřice. Také se musí naučit chodit do kurníku.

Jsou 2 možnosti: pokud si necháte venku onu krabici, večer se tam schoulí a vy je večer přendáte do kurníku, po pár dnech krabici přendáte do kurníku anebo zrušíte a budou se již učit chodit do kurníku samy nebo je budete večer chytat a dávat do kurníku ručně a ony se opět po pár dnech naučí samy chodit do kurníku.
Ráno když kurník otevřete, vyjdou samy za denním světlem a potravou.
Slepice je velmi učenlivý tvor, který po pár dnech pochopí jak celý systém jídla a spaní funguje.
Pokud máte starší slepice a přidáváte k nim nové a mladé je lepší je pár dnů držet odděleně. Ony se budou držet spolu a stranou a budou si pomalu zvykat na nové prostředí i starší slepice.
Já doporučuji mít malou ohradu bokem, kdy se slepice vzájemně okoukají přes den, na noc např. 3 noci je mít v krabici nebo někde bokem a 4 den dát na noc do kurníku. Pokud dáte slepičky do kurníku až za tmy ke starším přes noc načichnou pachem starších a nebudou je starší slepice klovat.

Slepice necháváme na začátku v jejich prostoru, doplníme jim ráno a odpoledne granule, po pár dnech přidáme pšeničný a kukuřičný šrot a jak trochu povyrostou přidáváme pšenici. I malé kuřice můžeme pouštět na trávu.
Do hnízda dáme sádrové vejce. Slepice se tak naučí snášet vejce tam kam má. Toto vejce necháváme na místě i když začnou nosit. Na začátku se může stát že vejce najdeme i na jiném místě, ale určitě se naučí nosit do hnízda.
Poslední důležitou věcí je udržovat kurník v čistotě, tím, že budete dávat na podlahu kurníku seno nebo slámu a po zašpinění trusem měnit třeba jednou za 2 až 3 týdny. Záleží na počtu slepic i na ročním období. V zimě jsou v kurníku déle a dříve se zašpiní.

Jedná se o základní praktické rady pro chov. Každý chovatel může mít svůj systém a odlišné zvyky. Je užitečné pokud máte ve svém okolí i někoho kdo slepice choval, může vám také poradit. Nebo vám poradí, např. ten kdo slepice prodává apod.

Začátky mohou být složité, ale radost z vlastních vajec, především na začátku je obrovská.

Pokud máte nějaký konkrétní dotaz můžete nám napsat do redakce a my vám odpověď zajistíme u autora článku.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář