Druhy květinových cibulek

Rozdíl mezi jednoletými rostlinami, trvalkami a naturalizovanými cibulkami
Některé květinové cibulky se objeví a vykvetou každý rok, ale ne všechny z nich. A některé květinové cibulky dokonce zvýší svůj počet z 10 na 100! Takže co více říct o těchto různých druzích květinových cibulek? Ve zkratce, květinové cibulky lze klasifikovat do třech druhů: jednoleté rostliny, trvalky a naturalizované cibulky.

Jednoleté květinové cibulky
První skupina květinových cibulek jsou jednoleté rostliny. Tyto květinové cibulky jsou nejkrásnější na pohled během prvního roku po zasazení. Jsou známky svými působivě jasnými barvami a z toho důvodu se často sází, aby vytvořily masivní barevný efekt v květinových záhonech. Mnoho jednoletých květinových cibulek se také objeví i další rok, ale už nebudou mít tolik květů. A v průběhu času už nebudou vůbec kvést. Příklad jednoročních květinových cibulek jsou krokusy (Crocus), tulipány (Tulipa), modřence (Muscari) a narcisy s velkými kalichy (Narcissus).

Trvalé květinové cibulky

Druhým druhem květinových cibulek jsou trvalky. Jedná se o květinové cibulky, které se objeví a vykvetou každý rok. Trvalky je nutné zasadit pouze jednou. Po vykvetení je vhodné nechat tyto květinové cibulky v klidu v zemi, aby měla jejich stavba (stonek a listy) dostatek času odkvést a cibulky pod zemí se mohly připravit na růst v další sezóně. Tyto trvalé květinové cibulky si užívají stejného růstového cyklu jako další trvalky, například plaměnky a denivky. Příkladem trvalých květinových cibulek jsou Sasanka rozkošná (Anemone blanda), Ladonička (Chionodoxa), Hyacintovec španělský (Hyacinthoides) a Puškinie ladoňkovitá (Puschkinia).

Naturalizované cibulky 
Třetím druhem květinových cibulek jsou naturalizované cibulky. Podobají se trvalým květinovým cibulkám, ale obsahují něco navíc. Podobně jako trvalé květinové cibulky je nutné je zasadit pouze jednou. Také zůstanou nerušeně v zemi po odkvetení a také se objeví a vykvetou každý rok. Ten malý dodatek přinesený naturalizovanými cibulkami je, že se také dokážou množit. V průběhu času se dokáže shluk 10 naturalizovaných cibulek rozmnožit na shluk o 100 kusech. Příkladem naturalizovaných cibulek jsou sněženky (Galanthus), narcisy (Narcissus), ladoňka sibiřská (Scilla) a bledule jarní (Leucojum vernum).

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář