Duben: Začínáme zahrádkařit a přesazovat!

A je to tady! Dlouho očekávané jaro! Všichni nedočkavci a nedočkavkyně se mohou pustit do setí, sázení, přesazování a dalších život budících zahradnických akcí…

Heslo měsíce: Duben – už tam nebudem, zimy už bylo dost, jaro je teď náš host!!!

Pokojové rostliny:

Všechny, které potřebují přesadit, můžete již zahrnout Vaší všeobjímající péčí. Po zimě potřebují nové živiny. Ty, které se nechystáte přesazovat, alespoň začněte hnojit. Vyhrabte zahradnické nůžky, udělejte jarní sestřihy kde je potřeba, zkontrolujte škůdce!

Venkovní rostliny:

Stromy potřebují předjarní postřik. Kadeřavost broskvoní (Kuprikol, Sylit) při nalévání pupenů, jabloně, trpí-li strupovitostí nebo jinou houbovou chorobou před kvetením (stejné přípravky). Pečlivě studujte návody, řeďte správné koncentrace a zajistěte si skvělou letošní úrodu!

Begónie už by měly být zasazené, ale do poloviny dubna máte stále ještě čas, i když nejvyšší!!! S ostatními balkónovkami ještě počkejte! Povím Vám proč….

Začátkem dubna chodí lidé a shánějí muškáty a jiné balkónové rostliny. Já sama je nechávám do poslední chvíle ve sklenících a na obchody je expeduji až kolem 20. dubna. Tedy v době, kdy je můžete koupit, nasázet a rovnou vyhodit ven. Ve skleníku mají balkónovky ideální podmínky a profesionální péči. Ty chudinky, které se dostaly už v únoru nebo březnu do nějakého velkého řetězce, jsou zakoupeny zákazníkem sice za pár korun, ale co dál? S Vámi v obýváku se jim pranic nelíbí! Lepší varianta je chladná chodba nebo veranda, ale podmínkám ve skleníku to vážně nesahá ani po kotníky! Kytičky spotřebují strašně moc sil, aby to přežily. Vy to na nich vidíte, v polovině března už máte o ně strach, a tak je přesadíte do květináčů nebo truhlíků v domnění, že jejich špatný a nezdravý vzhled je způsoben nedostatkem živin. To je ale omyl. Živin mají dost, ale chybí jim optimální tepelné, světelné a vlhkostní (vzdušná vlhkost) podmínky. Vy je ovšem přesadíte a to je pro ně další šok, kterému musí čelit. Zarazí se tendence kvetení, bojují o holý život. Někdy takto oslabené rostliny napadne ještě do toho všeho i nějaký škůdce (mšice, sviluška)  a je dokonáno.Když už je pak můžete dát ven, pokud to vůbec přežily, měsíc se nic neděje, než se aklimatizují a přizpůsobí se novým podmínkám. Možná trochu bagatelizuji, ale věřte mi jedno: Přesun ze skleníku ven je pro kytičky mnohem méně náročný, než když je ta změna ještě proložená několikatýdenním šmudláním v bytě.

Babička vždycky říkala: Dočkej času, jako husa klasu. A to platí o balkónovkách dvojnásob. Těch pár korun, které ušetříte při velmi časném nákupu, do nich pak stejně investujete v podobě postřiků, nových rostlin, náhradou za ty uhynulé apod. Při spoustě námahy je stejně pak budete mít nic moc, tak stojí Vám to za to? Hezké dubnové zahrádkaření přeje Lenka Pomněnka

 

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář