Finské Vánoce. To jsou sauna, losos a Joulupukki

Každá země má své unikátní vánoční zvyky a tradice, které se utvářely několik století. Například ve Finsku, kde má své kořeny i společnost Fiskars, je na vánočním stole místo kapra losos a místo hvězdičky v jablku se hledá mandle v nákypu. Vyzkoušejte během svátků nové recepty na chutné cukroví i finskou obdobu bramborového salátu.

Finská oslava vánočních svátků je relativně podobná té české, dokonce se ve Finsku na rozdíl od většiny zemí slaví již 24. prosince, stejně jako v České republice. Tradiční finský Štědrý den začíná rýžovým nákypem s cukrem, skořicí a studeným mlékem. V nákypu je zapečená mandle. Ten, kdo mandli najde, půjde další rok k oltáři.

 

Po snídani je čas na zdobení stromečku, při kterém se popíjí „glögi“, což je nápoj velmi podobný našemu svařenému vínu.Odpoledne Finové vyrazí na hřbitov zapálit svíčky na hrobech a najdou si čas také na saunování. Poté již usednou k vánočnímu stolu. Na něm tradičně najdete sledě a lososa, šunku, zeleninový salát Rosolli, mrkev s tuřínem, ale i chleba a dezert ze švestek.

 

Ať už se rozhodnete při Štědrovečerní večeři inspirovat Finskem a rodině naservírujete lososa či sledě, nebo zůstanete u tradičního českého kapra, určitě při zpracování ryb oceníte zoubkované nůžky Fiskars, se kterými snadno odstraníte šupiny nebo také pinzetu na rybí kosti od Fiskars.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář