Hitem letošního léta je dovolená v Česku, dobře si vede i Slovensko

Na výběru destinací pro letní dovolenou se letos již tolik neprojevuje teroristické nebezpečí jako loni, Češi spíše hledí na finanční náročnost, ukázala anketa ČSOB s 137 názory. Česko se stane cílovou destinací dovolených pro 41 % respondentů, ať už se chystají na vlastních chatu, do stanu nebo penzionu. 27 % hlasujících stráví dovolenou v blízkém zahraničí. Mimo Evropu se chystá pouze 5 % lidí a 15 % se na dovolenou nechystá vůbec.

Anketa ČSOB ukázala, že lidé nejčastěji plánují svou letní dovolenou v Čechách. Hlavním důvodem této volby je především nižší cena. Pro strávení svého volna v naší republice se ale respondenti rozhodují také kvůli tomu, že je to pohodové řešení pro rodiny s malými dětmi, nebo pro lidi, kteří pečují o seniory v rodině. Přímo na dovolené, která trvá nejčastěji 7 dní, pak za jídlo, pití a zábavu drtivá většina Čechů utratí do 5 tisíc korun na hlavu, čtvrtina pak utratí 10 tisíc.

Nejčastěji se dovolenkujeme aktivně v Evropě

Mezi nejoblíbenější evropské destinace i letos patří stabilní Slovensko, Chorvatsko, Rakousko, Bulharsko, Španělsko a Itálie. Mezi nejčastější cestovatelské sny patří Karibik a exotické ostrovní státy, ale mnoho lidí dává před bílou pláží přednost aktivně strávené dovolené a tak se na seznamu top destinací ocitá také Irsko, Nový Zéland, Island, Kanada, Thajsko či další země jihovýchodní Asie.

Nejvíce platíme směněnými valutami

Hlavním způsobem (41 %) jak platíme na dovolené, je stále hotovostní platba valutami, které směníme předem. 38 % respondentů naopak platí kartou a bere si s sebou jen pár mincí na parkování, příp. na další menší poplatky. 13 % hlasujících pak platí pouze kartou a 7 % pouze hotovostí, kterou směňují na místě. „Téměř čtvrtina klientů ČSOB a Ery Poštovní spořitelny, kteří použili platební kartu, vybralo loni hotovost z bankomatu v příslušné dovolenkové destinaci. Můžeme tedy říct, že každý čtvrtý klient neřeší výměnu peněz před odjezdem na dovolenou,“ upřesňuje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB a dodá: „Určitě se na tom podílí fakt, že převodní kurz je příznivý a také je to bezpečnější, než putovat s celou částkou na dovolenou v kabelce.“

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář