HRSTKOVÁ POLÉVKA – tradiční česká polévka, která zahřeje a zasytí

Tradiční česká sváteční polévka

V jednoduchosti je síla. Pokud k tomu přidáme špetku tradice a spojíme s gastronomií, snadno a rychle se dostaneme k polévkám. Nejenže měly v zimě zahřát, často měly zasytit natolik, aby byly schopné nahradit hlavní chod. Přesně takovou kombinaci dobré chuti, zdroje síly a přitom jednoduchého vaření nabízí tradiční hrstková polévka.

Co se za touto polévkou skrývá? Její počátky sahají až do 19. století, kdy se začala vařit na střední Moravě v oblasti Hané a Valašska. Její základ tvoří luštěniny a obiloviny. Nejenže je tedy zdravá, uměla i řádně zasytit. Podávala se s tlustým krajícem domácího kváskového chleba a traduje se, že měla dát sílu pořádnému chlapovi. Ten s ní měl vystačit i bez dalšího jídla.

Hrstková polévka je spjata zejména se zimou, kdy má hladového krom jiného i prohřát. Obvykle se pak vařila zejména s obdobím Vánoc a svátků. Vyzkoušejte ji i vy.

Již naše prababičky věděli, co je pro náš organismus nejlepší. „Hrstková polévka je totiž vhodným pokrmem bohatým na bílkoviny, vlákninu a minerální látky. Doporučuji ji konzumovat jako odpolední svačinu nebo 1. večeři sportovcům i těm, kteří redukují svoji hmotnost. Pokud do porce polévky přidáme lžičku ghí (přepuštěného másla), obohatíme pokrm o vhodné tuky a chuť bude lahodnější,“ říká Mgr. Milan Merva, specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold a osobní trenér.

RECEPT: HRSTKOVÁ POLÉVKA

300 g směs Hrstka Menu Gold
3 velké brambory
2 ks mrkve
1 ks petržele
1 ks kořenového celeru
1 stroužek česneku
petrželová nať
1 ks cibule
½ čajové lžičky hladké mouky
mletá červený paprika na dochucení

Předem namočenou směs Hrstka vaříme 30 minut. Přidáme brambory na kostičky, kořenovou zeleninu, prolisovaný česnek, okořeníme nasekanou jemnou petrželovou natí, přivedeme k varu a vaříme ještě 20 minut.

Jako poslední krok si připravíme jíšku. Na rozehřátém oleji zpěníme nakrájenou cibuli a nasypeme ½ polévkové lžíce hladké mouky. Osmahneme do zlatova s ½ čajové lžičky mleté červené papriky. Hotovou jíšku vlijeme do polévky a necháme přejít varem. Hrstkovou polévku servírujeme ozdobenou čerstvou petrželkou.

TIP – POLÉVKOVÁ SMĚS HRSTKA MENU GOLD

Vyzkoušejte Polévkovou směs Hrstka Menu Gold – pestrá směs několika druhů luštěnin se stejnou dobou vaření. Obsahuje hrách žlutý, čočku velkozrnnou, čočku červenou, fazole bílé, fazole adzuky a fazole mungo, což je výborná kombinace s vysokým obsahem kvalitních rostlinných bílkovin, vitamínů skupiny B, kyseliny listové a železa, vhodná přípravu hrstkové polévky či do luštěninového nákypu.

Dostupnost:  Kaufland, ALBERT, MAKRO, COOP, Tesco

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář