Jak by měla vypadat správná svačina?

Prázdniny se chýlí ke konci a už příští týden přijde čas pravidelné školní docházky. Každá maminka si zase začne lámat hlavu s tím, co dát své ratolesti ke svačině, aby pro něj byla nejen dostatečně výživná, ale také chutná a nezůstávala schovaná na dně aktovky.

 

Každý z nás si pamatuje období školních let, ke kterému neodmyslitelně patřily igelitové pytlíky s obloženou houskou a jablkem. Často se stávalo, že při dovádění o přestávkách nezbyl na svačinu čas, nebo nám maminka připravila zdravou, ale ne zrovna oblíbenou pochoutku. To pak takové svačiny zůstávaly skryty v zákoutích aktovek nebo na tajných místech za skříní či pod postelí. Ne jinak je tomu u dnešních dětí. Jak tedy dosáhnout toho, aby měly děti po celý den pravidelný přísun vitaminů a kvalitních živin?

 

Začněte den s vydatnou snídaní

Snídaně je základem každého dne, proto bychom na ni neměli zapomínat. Dětem totiž dodává potřebnou energii pro celé dopoledne – ne nadarmo se říká, že je nejdůležitějším jídlem dne. „Snídaně by měla pokrýt 20 – 25 % denního příjmu energie. Její vynechání pak snižuje pozornost a soustředění dítěte ve škole a následně vede k rychlému zahánění hladu sušenkami, limonádami a bonbóny,“ doplňuje výživová poradkyně Monika Bodláková.

 

Správná svačina pro vaše děti

Ideální svačina by měla obsahovat vyvážený poměr všech základních výživových prvků, jako jsou komplexní sacharidy, bílkoviny, tělu prospěšné zdravé tuky, vitamíny, minerální látky a vláknina.

Dopolední svačina by měla tvořit 15 % denního příjmu energie. Jako její základ je nejvhodnější celozrnné pečivo. To je totiž bohaté na sacharidy a vlákninu, která je nezbytná pro dobře fungující trávení. Zapomeňte na salámy a paštiky, nahraďte je kvalitní šunkou. „Při výběru šunky nezapomínejte číst etiketu výrobku, ze které se dozvíte podíl masa. Na českém trhu jsou k dostání také šunky s podílem masa přesahujícím 90 %,“ doplňuje Jan Wiesner, manažer kvality ze společnosti Lidl.

Odpolední svačina pak v ideálním případě tvoří 10 % denního energetického příjmu a měla by pokrýt veškeré odpolední sportovní aktivity. „Vhodnější jsou potraviny, které mají nižší energetickou hodnotu i glykemický index. Pocit sytosti z nich totiž vydrží déle a organismus nebude mít problém s přebytkem energie i při větším objemu jídla. Pokud ale dítě odpoledne pravidelně sportuje, pokuste se tomu vydatnost odpolední svačiny přizpůsobit,“ radí Monika Bodláková.

Tipy a triky… aneb jak nenacházet svačinu ukrytou za skříní?

– U dětí rozhoduje při výběru jídla nejen chuť, ale v první řadě vzhled. Každé jídlo by tedy mělo být i oku lahodící a co nejvíc barevné.

– Nebojte se své děti zapojit do přípravy svačiny. Můžete si se svým potomkem užít společný čas a z jednotlivých potravin vytvořit např. různé tvary. Vaše ratolest pak bude mít o svačinu mnohem větší zájem – nejenže se podílela na její přípravě, ale také je oproti klasické svačině velmi originální.

– Snažte se při společných přípravách jídla co nejvíce poznat jídelní návyky vašeho dítěte. V případě, že doma jí pouze krájené ovoce a do školy mu dáte celé jablko, je dost pravděpodobné, že ovoce nesní.

– Jednou týdně nechte svého potomka, aby si svačinu připravilo samo dle vlastní volby. Poté svačinu zkontrolujte a vysvětlete mu, které potraviny jsou v pořádku a které by ve zdravé svačině neměly být a z jakého důvodu. Uvidíte, že si bude snažit připravit tu nejvhodnější svačinu, když zjistí, že mu důvěřujete.

 

Nezapomínejte na správný pitný režim!

Kromě správné stravy je důležité i dodržování pravidelného pitného režimu. Pro děti jsou nejvhodnější neslazené ovocné čaje nebo stolní voda s trochou citrónové šťávy. Velkou motivací k pravidelnému doplňování tekutin jim bude pěkná barevná láhev, kterou budou rády nosit všude s sebou.

 

Příklady vhodných svačin

Celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou, kvalitní šunkou a rajčetem.

Celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou, tuňákem a proužky barevných paprik.

Bílý jogurt s nastrouhaným jablkem.

Ovocný salát s nasekanými ořechy, 2 plátky kukuřičného chleba.

Cereální vločky, bílý jogurt, nakrájená broskev.

Sýr cottage se zeleninovými prsty (zelenina nakrájená na proužky, kterými se sýr nabírá).

Bílý jogurt, hrst mandlí a nakrájené jablko.

Mix sušeného ovoce (neslazené) a oříšků.

Domácí mrkvový koláč, bílý jogurt.

Salát ze strouhané mrkve a jablka s rozinkami a kokosem.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář