Jak na bolavá záda

Bolest zad je jedna z nejběžnějších bolestí, které někdy potkají každého z nás. Je dokonce častější než bolest hlavy. Patří mezi civilizační choroby a jen zhruba jednou čtvrtinou je způsobena opravdovým problémem či onemocněním páteře.

Proč nás bolí záda

Nejrozšířenější skupinou jsou ti, se špatnými návyky, podle MUDr. Hronzové je to hlavní příčina bolesti zad až pro 95 % dospělých. Pacienti, kteří trpí bolestí zad, jsou navíc stále mladší a nejedná se už jen o ty, jejich páteř a ploténky se stářím opotřebily.

Mezi hlavní civilizační příčiny bolesti zad patří; špatné držení těla, ochablé zádové a břišní svaly, které pak nedokážou udržet trup ve správné poloze. Dále pak sedavé zaměstnání, kdy se u počítače různě hrbíme, nebo naopak těžká či jednostranná manuální práce. Naše tělo potřebuje správnou míru pohybu, škodí mu jak jeho nedostatek, tak i extrémní namáhání. Mezi další civilizační problémy, které mohou způsobit i bolesti zad patří obezita a stres.

„Velkou skupinu pacientů tvoří ti, kteří mají potíže z důvodu opotřebení obratlů, meziobratlových kloubů i plotének. Méně se již objevují bolesti zad z důvodu úrazu, zánětu či nádorového onemocněníka MUDr. Lenka Hronzová.

Civilizační příčiny bolesti zad lze řešit změnou životního stylu a pravidelným pohybem. „Říká se, že staří jsme tak, jak je stará naše páteř. To, že stárneme, nedokážeme ovlivnit, ale to jak stárneme, je už naší aktivní záležitostí. Náš životní styl je pro rozvoj bolestí našeho pohybového aparátu zásadní. Záda nás ale mohou bolet i kvůli postižení nervového systému. To se projeví vystřelováním bolesti ze zad do končetin, břicha či hrudníku, brnění končetin nebo poruchy hybnosti končetin, poruchy vylučování. Takový pacienti patří do rukou neurologa,“ vysvětluje MUDr. Hronzová.

Jak bolesti předcházet

„Zásadním doporučením je optimalizovat svůj životní styl; upravit váhu i pracovní zátěž, nepřetěžovat se, nedoporučujeme práci ve vynucených polohách, v průvanu a s břemeny. Pozor si musí dát pacienti na prochladnutí, při potížích doporučuji teplé zábaly páteře, ale zároveň velmi nedoporučuji koupání v horké vodě,“i seniora.

„Neexistuje žádný univerzální návod, s každým pacientem je třeba pracovat individuálně,“ doplňuje neuroložka a zároveň dodává: „Ale abych byla alespoň trošku inspirativní, pro aktivní pacienty doporučím nyní oblíbenou metodu cvičení dle McKenzieho a stále hodnotné cvičení dle paní Mojžíšové či Dornovu metodu.“ Velmi oblíbené jsou pro záda také protahovací a posilovací cvičení, například pilates nebo jóga.

Kdy už záda bolí

Pokud nás bolest zad trápí dlouhodobě a není způsobena aktuálním přetížením nebo prochladnutí, je třeba navštívit odborníka a poradit se o správné léčbě. „Zásadní je úprava životního stylu včetně váhy pacienta. Léčba je možná konzervativní i chirurgická. Konzervativně léčíme drtivou většinu pacientů. Využíváme léky s protirevmatickým a protizánětlivým účinkem a léky na potlačení bolesti. Důležitou součástí léčby je aktivní rehabilitace velmi vhodná je doprovodná léčba ve formě vitaminoterapie – např. preparát Milgamma N v injekční i tabletkové formě, která má analgetický účinek“, vysvětluje lékařka a dodává: „Vitaminoterapie pomáhá zvláště při uskřípnutí nervů, které je způsobeno výhřezem ploténky, nebo špatným držením těla. Benfotiamin (unikátní v tucích rozpustný vitamin B obsažený v Milgammě N) zlepšuje výživu nervových kořenů i periferních nervů, zmírňuje bolesti a brnění v končetinách a tím i pohyblivost končetin. Pomáhá také v případě pásových oparů, které se mohou v oblasti zad objevit.“

Benfotiamin se skvěle uplatňuje jako podpůrná léčba při bolestech zad, jelikož vyživuje svaly i nervy. Také zmírňuje zánět nervů, který je způsoben toxiny vznikajícími při metabolismu buněk.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář