Jak na tom bude naše peněženka v novém roce?

Jako každým rokem náročnost na naši peněženku stoupne. Pro nikoho z nás to není příjemné téma, pojďme se ale podívat, co nás v tomto roce čeká, abychom se na to mohli náležitě připravit.
Jednou ze zásadních změn je zvýšení DPH o jedno procento, které zasáhne většinu služeb a zboží.

Ať už půjdete koupit jídlo, plenky pro ratolest nebo permanentku na cvičení, zaplatíte vždy o 1 % více. „Růst DPH bude mít největší dopad na domácnosti bez dětí, kde se počítá s nárůstem až o 130 korun měsíčně,“ komentuje situaci analytik ČSOB Petr Dufek. Přitom už v loňském roce si rodiny jen za bydlení a domácnost připlatily zhruba 280 korun měsíčně.

Nové změny zasáhnou také realitní trh. Pokud se chystáte prodat nemovitost a nestihli jsme to do konce prosince 2012, zaplatíte více. Od Nového roku se zvyšuje daň z převodu nemovitosti o 1 %, ze současných 3 % na 4 %. Pokud tedy prodáváte byt v hodnotě 1 milion korun, zaplatíte na dani z převodu o 10 tisíc Kč více (celkem 40 tisíc), než by tomu bylo v loňském roce (30 tisíc).

Odhad zvýšení nákladů českých domácností (domácnost s jedním dítětem) v roce 2013
 

Oblast Navýšení nákladů (v Kč)
Náklady na bydlení 90 korun na osobu a měsíc
Zvýšení sazeb DPH 65 (nezaměstnaní) – 130 (singles) korun na osobu a měsíc
Zvýšení sazby z převodu nemovitostí dle ceny nemovitosti, např. prodej bytu za milion korun = navýšení daně o 10 tisíc korun

Zdroj: odhad analytiků ČSOB

A jak na tom budou oblíbené ceny energií v příštím roce?
I ty samozřejmě zasáhne zvýšené DPH, ale také vyšší poplatek za obnovitelné zdroje a to dokonce o 39 %! Přestože dodavatelé samotnou cenu elektřiny zlevnili, rodina o třech členech bydlící v pražském paneláku si ročně sáhne do kapsy přibližně o 700 Kč ročně hlouběji. U plynu se očekává nárůst o 3%.
Pokud měsíčně vyděláváte více než sto tisíc, všechno nad tuto hranici bude nově daněno sedmi procenty navíc, které nazýváme solidární příspěvek. Stejně si také „pohorší“ živnostníci s vysokými výdělky, pro které již nebude platit strop zdravotního pojištění a jeho výše bude úměrně narůstat s výdělkem.

Výše důchodů sice poroste pomaleji, ale poroste (o třetinu reálné mzdy a o třetinu inflace). V původním plánu měly být důchody zmrazeny úplně. Nicméně finanční situace důchodců nebude i tak příliš příznivá, většina z nich si na své stáři nezačala spořit včas. Zkuste proto na své rodiče při tvorbě rozpočtu také pomyslet. Nemusí to být nijak závratná částka, ale věřte, že i ta pomůže. „Nikdo by také neměl zapomínat na vlastní finanční rezervu, která by měla činit ideálně 6 – 8 měsíčních platů,“ dodává Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Pozitivním prvkem nového finančního harmonogramu bude zachování porodného, které se původně mělo zrušit. To se i nadále týká pouze rodiček, jejichž příjem nepřekračuje 2,4 násobek životního minima (8 184 Kč) a platí pouze na první dítě. Zůstane také příspěvek v podobě doplatku na bydlení, který se aktuálně týká asi sto tisíc lidí a měl být také rušen.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář