Jak pomáhá dýně lidskému tělu? 5 věcí co jste nevěděli o dýních

Když pomyslíte na dýně, co se vám vybaví? Podzim? Halloween? Dýňový koláč nebo snad dýňové latté? Ale pomysleli jste někdy nad benefity dýní a jak pomáhají lidskému tělu?

  1. Hubnutí

Dýně jsou plné vlákniny, což znamená, že se cítíte déle plní. V jednom hrníčku konzervované dýně je až 7 gramů vlákniny, a to je více než je ve dvou plátcích celozrnného toustu.

Možná vás zasytí na dlouho, ale také je to nízkokalorická superstar. V jednom kelímku konzervované dýně je až z 90 % voda, takže kromě toho že vás hydratuje a zasytí má také pouhých 50 kalorií na porci.

 

  1. Zrak

Dýně nemá oranžovou barvu jen tak ro nic za nic. Je oranžová díky množství betakarotenu, které osahuje. Betakaroten se v těle přetváří na vitamín A. Vitamín A je skvělý na zrak a pomáhá oku, aby lépe vnímalo světlo. Jediný hrnek dýně je více než 200 % doporučené denní dávky vitamínu A.

 

  1. Lepší imunita

Vitamín A pomáhá tělu bojovat proti bacilům, což se zrovna na podzim a v zimě velmi hodí. Dýňový olej také pomáhá tělu bojovat proti infekcím a virusům. V dýni je 20 % denní dávky vitamínu C, co vám může rychle pomoct zbavit se zimnice.

 

  1. Mladší pleť

Jezení dýně vám také může pomoct k tomu, aby vaše pleť vypadala mladší (betakaroten nás chrání proti vráskám způsobeným UV zářením).

Z dýně můžete vytvořit také skvělou pleťovou masku. Stačí vám ¼ hrnku dýně, lžíce medu, lžíce mléka a vejce. Smíchejte dohromady, aplikujte na pleť, počkejte dvacet minut a poté umyjte vlažnou vodou.

 

  1. Snižuje riziko rakoviny

Betakaroten nejenže pomáhá se zrakem a zlepšuje pleť, ale také pomáhá bojovat proti rakovině. Jsou to vitamíny A a C, které bojují proti určitým typům rakoviny jako třeba plic a také předcházejí prostatě.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář