Jak se správně umývat? Ve vaně se lépe uvolníte, sprcha zase prospívá pokožce

Máte radši proud vody ve sprše nebo si pravidelně užíváte klidnou hladinu napuštěné vany? Ani jedno není špatně, oboje má totiž své benefity. Většina lidí se ale častěji sprchuje, je to totiž přeci jen rychlejší. V Praze každý den proběhne 1 135 000 osprchování a jen 223 000 koupelí ve vaně.Vyplynulo to z průzkumu společnosti Veolia, která zjišťovala, jak jsou na tom Pražané s využíváním vody k hygieně.

Ve vaně se rádi ráchají hlavně malé děti, přínosy však může mít i pro dospělé. Koupání ve vaně není vhodné pro každodenní umývání, protože dlouhý pobyt ve vodě paradoxně vysušuje pokožku, jednou týdně ale může přispět k uvolnění a lepší náladě. Pokud je tělo celé obklopené horkou vodou, uvolňují se svaly i psychické napětí. K navození správné atmosféry jsou vhodné i svíčky, případně různé vonné oleje do koupele. Najděte si tedy čas pro sebe a nechte všechny starosti odplout.

Sprchu si na rozdíl od vany můžete dovolit každý den, je totiž šetrnější k vaší pokožce a proud vody navíc důkladněji umyje nečistoty i z hůře dostupných míst těla. Krátkou sprchu by si tedy měl dát každý i po koupání ve vaně. Největší přínos pro zdraví pokožky i celého těla má přitom studená sprcha, která vám dodá energii, rozproudí krevní oběh a posílí imunitu. Několik osvěžujících minut ve sprše denně také přispívá ke spalování tuků a funguje jako prevence deprese.

 

Průměrný Pražan…

… se sprchuje 6,5 x týdně

… se koupe ve vaně 1,3 x týdně

zdroj: průzkum společnosti Veolia

 

 

Další výhodou pravidelného sprchování místo koupání ve vaně je i nižší spotřeba vody. I když záleží na tom, jak dlouho sprcha trvá. Určitě i vy se někdy ve sprše zasníte či zamyslíte, třeba i na dvacet minut. Průměrné sprchování však vyjde jen na 2,50 Kč, napuštěná vana na 7,50 Kč, efekty delší sprchy nebo pobytu ve vaně jsou přitom podobné jako třeba u masáže, která je stonásobně dražší. Šetřit vodou se tedy vyplatí spíše jinými způsoby. „V našem průzkumu nás pozitivně překvapilo, že dvě třetiny Pražanů pravidelně provádí kontrolu těsnění kohoutků a zavírají kohoutky při mydlení rukou nebo čištění zubů. Dalším rozšířeným úsporným opatřením jsou kelímky při čištění zubů, které používá každý druhý Pražan,“ dodává k průzkumu RNDr. Marcela Dvořáková, výkonná ředitelka komunikace Veolia ČR.

Víte, že… ?

… jedno spláchnutí záchodu vyjde na 50 haléřů

… 4 umytí rukou vyjdou na 1 Kč

… 1 sprchování stojí 2,50 koruny

… 1 napuštěná vana stojí 7,50 Kč

zdroj: průzkum společnosti Veolia

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář