Jak se vyznat v luštěninách? Které luštěniny a jak prospívají našemu tělu?

6x ano pro luštěniny!

Víme, že jsou luštěniny zdravé a měli bychom je alespoň jedenkrát týdně zařazovat do našeho jídelníčku, ale které jsou vhodné při sportu, pro maminky nebo při redukční dietě? Jak se v nich vlastně vyznáme a co přináší našemu tělu? „Všechny luštěniny jsou přirozeně bezlepkové a rozhodně stojí za naši pozornost.“ Vysvětluje Milan Merva, specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold a osobní trenér.

 

 

 

Druh luštěnin Energetická hodnota Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina
Kalorická hodnota na 100g:
Hrách zelený a žlutý 1377 kJ/323 kcal. 25g 57g 1g
pomáhá na Prevenci proti rakovině, cholesterol, zácpu, pročištění organismu. Vhodné pro: seniory
Cizrna 1525 kJ/364 kcal. 19,3g 60,7g 6g
pomáhá na Cholesterol, zácpu, nervovou soustavu, stres a deprese
Vhodné pro: Těhotné ženy
Čočka hnědá a tmavozelená 1866 kJ/446 kcal. 22g 49g 1g 22g
pomáhá na Chudokrevnost
Vhodné pro: seniory
Čočka červená 1325 kJ/312 kcal. 24g 51g 1,3g 3,9g
pomáhá na Hubnutí, rovnoměrné rozložení glukózy
Vhodné pro: Diabetiky, sportovce, miminka, kojící matky
Fazole 1375 kJ/327 kcal. 23,5g 59,8g 1,6g 17g
pomáhá na Hubnutí
Vhodné pro: Sportovce a dietáře

Hrách zelený a žlutý

U nás velmi rozšířený hrách setý pochází z orientální volně rostoucí odrůdy. Sušená semena jsou ceněna zejména pro svůj vysoký obsah vitamínu A a vitamínu skupiny B. U nás jsou k dostání dvě odrůdy, zelená a žlutá. Není mezi nimi chuťově velký rozdíl a obě se stejně dlouho vaří. Hrachem je možno také zahušťovat polévky, zeleninová jídla či připravovat pomazánky. Hrách je jedna z nejznámějších luštěniny, již naše prababičky jej hodně využívali v kuchyni, proto je vhodný pro vyšší věkové skupiny, které jsou na tento druh zvyklí. Je třeba zdůraznit, že by měl byt ve stravě zařazen pravidelně.

 

Cizrna

Pomáhá snižovat cholesterol, předcházet zácpě a posilovat nervovou soustavu. Cizrna se doporučuje zvláště těm, kdo trpí stresem a depresí. „Tato luštěnina je ideální pro těhotné ženy, protože je bohatá na kyselinu listovou, která chrání plod před vrozenými vadami nervové soustavy.“ říká Milan Merva, specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold a osobní trenér.

Čočka hnědá a tmavozelená

Čočka je vysoce energetická a výživná luštěnina, která obsahuje jen málo tuku. Je bohatá na kyselinu listovou a železo, obě látky, pomáhají předcházet chudokrevnosti. Čočka je jednou z nejstarších pěstovaných plodin. Opět je vhodná pro seniory, kteří ji velmi dobře znají.

Čočka červená

 „Červená čočka je bohatým zdrojem železa, selenu, fosforu, zinku, vitamínu B6. Škroby obsažené v čočce (i jiných luštěninách) se díky obsahu vlákniny vstřebávají pomalu a umožňují tak rovnoměrné uvolňování glukózy do krve, díky tomu doporučuji sportovcům čočku jako například rychlou odpolední svačinu.“ říká Milan Merva. Rovnoměrně uvolňování glukózy je důležité také pro udržení stabilní hladiny krevního cukru zejména pro diabetiky, ale i pro kohokoliv kdo se snaží hubnout. Červená čočka se výborně hodí i jako první koncentrovanější zdroj bílkovin pro miminka již od prvních měsíců při zavádění tuhé stravy a díky absenci nadýmavých látek i pro kojící maminky.

Fazole

Fazole obsahují 24 – 30 % kvalitních rostlinných bílkovin. Bylo zjištěno, že nejlépe stravitelné jsou bílkoviny černé fazole, následně červené a nakonec bílé. Fazole má nízký glykemický index, vysoký obsah vlákniny a tudíž zasytí na dlouhou dobu. Je tedy vhodný při redukčních dietách, pro cvičence, kteří redukuji svoji hmotnost.

Doporučení:

  • Pravidelným používáním luštěnin předejdete nadýmání a vaše tělo si zvykne na lepší využití látek v luštěninách obsažených.
  • Luštěniny je vhodné před vařením namáčet.
  • Používejte čerstvé nikoliv konzervované luštěniny.
  • Pro snížení nadýmání vařte luštěniny z bylinkami.

 

TIP!

V obchodech hledejte luštěniny ověřené značky Menu Gold.

Dostupnost: Makro, Tesco, Albert, Kaufland, Billa,

 

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář