Jak sušit jablka. Křížaly, jablkové chipsy – sušená jablíčka k jídlu nebo k dekoraci

Sušení ovoce patří k jedné z nejstarších a nejlevnějších metod konzervování. Sušení jablíček je velmi jednoduché.
K jídlu: Jablka si oloupeme (pokud mají hezkou slupku nemusíme loupat), odstraníme jádřinec, nakrájíme na kolečka cca 3-5mm.

Čím slabší kolečka tím rychleji se jablkové kroužky usuší. Plátky položíme na pečící papír na mřížku (můžeme i na plech, ale lepší je mřížka). Dáme do trouby (elektrické, plynová se moc nehodí). Sušíme na  50°C-80°C cca 2-3 hodiny podle velikosti. Troubu necháme lehce pootevřenou, aby mohla odcházet pára. (pokud máme děti dáváme pozor, aby se nespálily, když je trouba otevřená!)

Jablíčka můžeme sušit i na jednotlivé dílky. Oloupeme, rozkrojíme na čtvrtky, odstraníme jádřinec, každou čtvrtku rozkrojíme ještě na půl. Záleží na velikosti jablíček, větší samozřejmě rozdělíme na víc dílků. Pak rozložíme na mřížku a sušíme v troubě.

Sušení bez trouby. Jablkové kroužky nebo výseče namočíme do vody s vymačkaným citrónem (stačí šťáva z půlky citrónu), necháme okapat, rozložíme na utěrku a necháme sušit. Během sušení plátky otáčíme (jednou až dvakrát za den). Sušíme 3-4 dny.

Jablíčka jsou usušená, když z nich po zmáčknutí nekape šťáva.


K dekoraci:
Z jablek můžeme vytvořit krásnou dekoraci a to buď ve sklenici nebo jako věnec. Pokud budeme sušit jablíčka k dekoraci není nutné je loupat a vykrajovat jádřince. Stačí je nakrájet na plátky 3-5mm a usušit dle výše uvedeného postupu. Po usušení je nasypeme do sklenice nebo použijeme na přípravu věnce.

 

Getrocknete Apfelscheiben Rezept
Foto: Bonanni, Food & Foto, Hamburg

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář