Jarní prázdniny jsou tady. Inspirujte se našimi tipy, jak si je užít co nejlépe!

Jarní prázdniny jsou ideálním časem pro společnou dovolenou rodičů s dětmi. A co víc, na rozdíl od letních prázdnin, kdy se jezdí především odpočívat k moři, jarní prázdniny přímo vybízí k fyzické aktivitě. Zasněžené hory, na kterých oprášíte sjezdové lyže nebo snowboardy, běžecké stopy, které vyzývají k projížďce na běžkách, nebo třeba zamrzlé rybníky, na kterých si s dětmi užijetespoustu legrace na bruslích. A za krásnou dovolenou nemusíte ani jezdit do ciziny a utrácet desetitisíce. I v Česku existuje řada možností, jak si jarní prázdniny užít naplno. 

 

„Byla by chyba nevyrazit s dětmi ven do přírody, sportování za chladného počasí je totiž jednoznačně prospěšné. Stačí dětem zajistit přiměřené oblečení, ideálně z několika vrstev, a vyvarovat se rychlých přechodů z vyhřátých místností do mrazu. Orientačně můžeme pro malé školáky doporučit sportování zhruba do minus deseti stupňů Celsia, samozřejmě je to ale u každého dítěte velmi individuální,“ říká Tomáš Perič, odborník na sport z projektu Sazka Olympijský víceboj.A jak to vidí samy děti? Z dat, která Sazka sesbírala, jednoznačně vyplývá, že se školáci nejvíc těší na klasické sjezdovky (30%), hned v závěsu je shodně s 26 % sáňkování a bruslení s ledním hokejem. Třetí příčka pak patří snowboardingu, na který se těší necelých 10 % dětí.

Nekonečné sjezdovky v cizině

Dovolená na horách se o jarních prázdninách přímo nabízí. Samozřejmě, pokud toužíte po několikakilometrových sjezdovkách, vyjedete nejspíše mimo Českou republiku. Češi čím dál častěji vyrážejí do Rakouska, například do alpského střediska Zillertal, kde v moderním prostředí najdeme až 650 kilometrů sjezdovek. Z italských středisek můžeme jmenovat například Val Gardenu čiLivigno, ve Francii si zimní radovánky užijete třeba v Chamonix nebo ve Val d’Isère. Počítejte ale s tím, že si za takový zážitek i připlatíte. Týdenní rodinná dovolená, pokud máte dvě nebo tři děti, vyjde v těchto střediscích i na více než 30 tisíc korun.

Všude dobře, na českých horách nejlépe

Přitom i české hory nabízí skvělé lyžování a za přijatelnější ceny. Ušetříte jak za dopravu, tak i za skipasy, které například v Krkonoších vyjdou cca na 700 korun.To je zhruba třetinová cena oproti ledovcům v zahraničních lokalitách. A třetím významným faktorem, díky kterému ušetříte, je cena ubytování. V takovém Rakousku se opravdu za pětistovku na noc jen těžko vyspíte, pokud ale pojedete například do Jeseníků, tak se vám může podařit najít i horské chaty, kde zaplatíte za noc třeba jen do dvou set. Čtyřčlennou rodinu tak týden na českých horách vyjde do 15 tisíc.

Hledáte doporučení, do kterých ski areálů v Česku s dětmi vyrazit? Nechte se inspirovat těmito pěti netradičními, ale oblíbenými středisky:

Klínovec – možná trošku nečekaně začínáme Krušnými horami. Na Klínovci naleznete 18,2 kilometrů upravených tratí a ve zdejším areálu dokonce najdete i kryté lanovky.

Čertova hora – ideální areál pro všechny zimní sporty. Téměř 9 kilometrů sjezdovek, několik běžkařských tratí a také chlouba Krkonoš – skokanské můstky v Harrachově.

Tanvaldský Špičák – Jizerské hory se mohou pyšnit třemi ski areály, které jsou navzájem propojené. Jde o Bedřichov, Severák a námi vybraný Tanvaldský Špičák, který je ze všech areálů v „Jizerkách“ ten největší. Najdete na něm mimo jiné například 6 vleků a i v té největší špičce nečekáte na lanovku déle než 10 minut.

Špičák – Druhý známý Špičák je ten šumavský. Nedaleko Železné rudy si zalyžujete na pěti sjezdovkách a pro ty nejodvážnější je připravena černá trať Šance, která je vůbec nejstrmější ze všech sjezdovek v České republice.

Ramzová – Z moravských zimních středisek vybíráme Ramzovou a to především proto, že právě zde najdete nejdelší českou sjezdovku, která měří 3 260 metrů. Celodenní skipas vyjde na 550 korun.

Sportování za humny

Pokud neholdujete lyžování nebo v rozpočtu nepočítáte se zimní dovolenou, a přesto chcete prožít spolu s dětmi jarní prázdniny aktivně, máte stále celou řadu příležitostí si zasportovat. Ve svém okolí zcela jistě najdete buď zamrzlé rybníky, nebo jiné plochy, na kterých se dá bruslit. Pokud ani brusle nejsou vaším šálkem kávy, určitě znáteve vašem okolíkopec, na kterém můžete spolu s vašimi ratolestmi zavzpomínat na dětství a strávit den sáňkováním nebo bobováním.

 

Co s dětmi navštívit během jarních prázdnin?
Název akce Datum Místo Sport
S ČT SPORT na vrchol únor – březen Po celé ČR Lyžování a snowboarding
Mini Jizerská pojišťovny VZP
  1. 2. 2017
Bedřichov v Jizerských horách Běžecké lyžování
RUN GO výběh
  1. 2. 2017
Olomouc atletika
Adamna Cup
  1. 3. 2017
Brno Orientační sporty

 

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář