Jiřiny: oblíbené pro svou rozmanitost

Jiřiny se v posledních letech staly opravdovým hitem mezi cibulkami kvetoucími v létě. Kdysi bývaly považovány za příliš bujné, ale to je dnes zapomenuto a dnes jsou populární tak, jak ještě nikdy nebyly! Jedním z důvodů pro tak velkou popularitu je určitě jejich variabilní výška. Jiřiny seženete ve velmi krátkých variantách až po opravdu velmi vysoké druhy. To je činí vhodnou volbou pro jakékoli místo na zahradě a ten, kdo má rád květiny, si je zamiluje.

Krátké jiřiny
Krátké varianty jiřin dorůstají výšky maximálně 50 cm. Díky krátké výšce bývají nazývány často jako trpasličí jiřiny nebo miňonky. Tyto krátké jiřiny jsou ideální na jakékoli slunné místo na zahradě, kde budou moci růst, zůstat kompaktní a vytvářet hodně stonků. Jelikož se jiřiny nikdy nerozšiřují a neúnavně vykvétají až do prvního mrazu, jsou perfektní volbou pro okraje záhonů a cest. Nabízí také velké množství květinových tvarů.
Nejpopulárnější krátké jiřiny pochází ze tří skupin: Jiřiny Mignon, Melody a Gallery.

Věděli jste, že…
Krátké jiřiny jsou perfektní do malé zahrady. Nezabírají moc místa. Díky množství druhů krátkých jiřin máte téměř neomezené možnosti při vysazování do květináčů, truhlíků a dalších nádob.

Co je dobré vědět
Jakmile jednou začnou jiřiny kvést, nic je nezastaví. Brzy se budete moci kochat pohledem na množství květů na každé rostlině. Odkvetlé květy ostřihávejte, rostliny budou moci pokračovat v kvetení až do prvních mrazů.

Vysoké jiřiny
Vysoké jiřiny dorůstají výšky 120 cm nebo více. Věděli jste, že některé jiřiny mohou dorůst do výšky přes dva metry? Díky své výšce se mohou tyto plně barevné květiny objevit na nezvyklých místech v zahradě a mohou vytvářet barvou zaplavená a bujná místa. Jiřiny jsou téměř nezbytným článkem sečených zahrad. Jejich stonky jsou dostatečně dlouhé a silné a jiřiny tak můžete využít i jako řezané květiny. Čím více těchto květin si vyberete, tím déle vám vydrží kvést. Co může být lepšího? Vysoké jiřiny potřebují určitou podporu, kvůli hmotnosti svých květů mají totiž v horní části velmi silné těžiště. Pokud prší nebo fouká vítr, jejich stonek se může zlomit. Jiřiny také potřebují hodně vody, protože mají hodně listů, které vodu rychle odpařují, obzvláště v horkých dnech. Pokud nemají jiřiny dostatek vody, kvetou pomalu, produkují méně květů a jejich listy žloutnou.

Věděli jste, že…
Vysoké jiřiny je nutno zasadit dále od sebe než v případě krátkých jiřin. To je proto, že vysoké jiřiny jsou nejen vyšší, ale také širší. Ačkoli se vzdálenost 80 cm může zdát jako přehnaná, ve skutečnosti je ideální.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář