Jo-jo efekt – účinné a neúčinné metody spalování tuku

Jo-jo efekt – účinné a neúčinné metody spalování tuku

Z lékařského hlediska mají nárazové diety četné nevýhody. Hodně lidí na vlastní kůži zažilo neúspěch takové diety, když po jejím skončení vážili víc než před ní. Odborníci na výživu již mnoho let tvrdí, že krátkodobou radikální dietou  není možné dosáhnout dlouhotrvajícího snížení hmotnosti.

Zvýšení hmotnosti po neúspěšné nárazové dietě lze vysvětlit z fyziologického hlediska.  Lidské tělo se vždy snaží udrží stávající hmotnost a pokud je k dispozici  méně potravy snaží se organismus vyjít  s množstvím, které má. Při výrazném omezení příjmu potravy (energie) se zpomalí metabolismus a poklesne bazální výdej energie.  Pokud dieta trvá delší dobu, tělo začne mobilizovat rezervy. Rezervami nejsou v tomto smyslu tuky, ale zdroje energie, které jsou nejsnáze k dispozici. (bílkoviny a glykogen ve svalech a játrech).

Zásoby energie uložené v tucích  jsou využity až v poslední řadě.  Jelikož 1 gram glykogenu na sebe váže 4 gramy vody, rychlý pokles hmotnosti na začátku nastává především z důvodu ztráty vody. Poté co organismus spálí zásoby glykogenu, jsou následně využity tělesné bílkoviny (svaly) a tuk. Je prokázáno, že dieta s nízkým obsahem  bílkovin a energie ve spojení s nedostatkem pohybu vede především k rychlému rozpadu svalů (úbytku svalové tkáně).

Poté,  co je dosaženo hmotnostního cíle a osoba se vrátí k původnímu stravování, organismus ještě určitý čas setrvává v nízkém bazálním metabolismu  (spaluje méně energie). Takže po dobu, kdy je bazální výdej nižší , ale příjem energie již odpovídá předešlým stravovacím zvyklostem , dostává organismus více energie, než kolik jí potřebuje. 
Tento energetický nadbytek se ukládá ve formě podkožního tuku, vlastně jako zásoba energie na “horší časy”-  To vysvětluje, proč se po skončení radikální diety často objevuje  neobvykle rychlý nárůst hmotnosti.  Dalším nežádoucím efektem je fakt, že poměr tukové tkáně a svalové hmoty se po takové dietě změní ve prospěch tuku. Během hubnutí ubývá především svalová  hmota a následně po skončení radikální diety roste hmotnost  kvůli ukládání tuku. Tento princip se nazývá “jo-jo efekt”.

Kromě  nevhodných a zdraví ohrožujících nárazových diet existuje pro snižování hmotnosti celá řada jiných postupů. Je prokázáno, že nárazové diety nevedou k cíli, a proto se jim raději vyhnout.

Neúčinné metody spalování tuku

odtučněná jídla

 

bez chuti
nejedná se o “běžnou stravu”
krátkodobý efekt
 
metody potlačující chuť k jídlu

 

zdravotní rizika (stravovací poruchy, silné pocení)
ztráta hmotnosti úbytkem vody v těle
krátkodobý efekt
 
kouření

 

zdraví škodlivé vedlejší účinky nikotinu
snížená spotřeba kyslíku
omezení vytrvalostních schopností
 
poloviční porce

 

nedostatečné nasycení vede k nízké hladině krevního cukru
trvalý pocit hladu
nedostatek jídla pro optimální spalování tuků
 

Výživové rady pro spalování tuků

Cíl snižování hmotnosti by měl být realistický. Je demotivující, pokud se nedaří dosáhnout hmotnostních cílů kvůli příliš ambicioznímu plánu  (snížení hmotnosti o 1 kg za 2-3 týdny je reálné). Spolu s kvantitativně i kvalitativně vyváženou racionální stravou by měla být součástí plánu na snížení

Výživové rady pro spalování tuků

vést si stravovací deník pomáhá určit, kde jsou slabá místa při konzumaci potravy
změnit stravovací návyky změna stravovacích návyků znamená pro mnoho lidí kvalitativní, pro některé i kvantitativní
pít hodně tekutin je třeba vypít nejméně 3 litry tekutin denně, pokud možno minerální vodu nebo neslazené bylinné a ovocné čaje, vyvarovat se sladkým limonádám a ovocným džusům, také alkohol obsahuje spousty energie
jíst vnímavě nikdy nekonzumovat bezmyšlenkovitě nebo z nudy vysoce kalorické potraviny chipsy, čokoláda)
vyhnout se tučným jídlům volit nízkotučný sýr a mléko, vyhnout se potravinám se skrytým tukem – ořechy, salámy apod.
mezi hlavními jídly svačit ovoce a zeleninu hlad mezi hlavními jídly zahánět ovocem a zeleninou, protože zasytí poskytují důležité minerály a vitamíny a mají minimum kalorií
sladit přiměřeně cukr lze nahradit umělými sladidly
jíst pomalu důležité je vždy jíst pomalu, mozek zaregistruje porci nasycení až po 15-20 minutách
konzumovat menší porce jídla lépe jíst 5 malých jídel denně než 3 velká
vyhýbat se bílé mouce a cukru raději konzumovat sacharidy ve formě celozrnných výrobků, rýže, těstovin nebo brambor
sklenice vody před jídlem sklenice vody před jídlem zmírní pocit hladu

Zdroj:  Hubneme cvičením a správnou výživou, Johannes Roschinsky, www.grada.cz

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář