Jóga pro začátečníky – 5 cviků

Pro všechna cvičení platí: dělejte je každý den a to v pořadí v jakém jsou zde vyobrazena, opakujte každé cvičení jen tak dlouho dokud je to pro vás snesitelné a příjemné. Postupně pak počet opakování můžete pomalu zvyšovat.
Neustále dýchejte a to nosem!

 

1. Postavte se rovně, pravou nohou zanožte , levé koleno pokrčte. Při výdechu zvedněte paže nad hlavu, dlaně k sobě. 2 – 3 krát nádech a výdech poté opakujte na druhou stranu.
2. Široké roznožení. Levou nohu vytočte o 45 stupňů dovnitř Při nádechu zvedněte paže do výše ramen, při výdechu pokrčte levé koleno. Zopakujte několikrát a pak zopakujte na druhou stranu.
3. Opět široké roznožení, levá noha směřuje do strany. Paže zvedněte do výše ramen. Nyní současně položte levou paži na levou nohu, pravou zvedněte vzhůru. Klidně a zhluboka nádech, výdrž, a pak na druhou stranu.
4. Postavte se rovně chodidlo položte na vnitřní stranu levého stehna ruce sepněte jako při modlitbě na prsou . 2- 3 krát zhluboka nádech a výdech, potom zopakujte na druhou nohu.
5. Na závěr tohoto cvičení dechová cvičení. Sedněte si do tureckého sedu, rovná záda, ruce mějte položeny na stehnech, oči zavřené. Klidně dýchejte 1-2 minuty 

Co dělat a nedělat při józe
– cvičte pravidelně nejlépe každý den
– pokud máte fyzické omezení, trpíte nějakou chorobou nebo užíváte pravidelně léky, poraďte se se svým lékařem, než se začnete jógou zabývat
– cvičte ve volném pohodlném oděvu, na podložce nebo složené dece na tvrdém podkladu ( podlaze )
– zvykněte si cvičit před jídlem nebo tři hodiny po vydatném či jednu hodinu po lehkém jídle
– necvičte bezprostředně po pobytu na prudkém slunci. Mohlo by se vám udělat spatně nebo by se vám mohla motat hlava.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář