Kdy přijde čas pořídit dítěti platební kartu?

Děti jsou náš poklad a snažíme se jim připravit co nejpříznivější budoucnost. Hledáme tak harmonii v tom, kdy rozmazlovat a kdy vychovávat a zároveň vést k zodpovědnosti. U hospodaření s penězi tak mnozí rodiče řeší otázku, kdy je nevhodnější doba dítěti pořídit vlastní platební kartu. Zejména tatínci se pak zajímají, jestli je možné nastavit maximální limit a kontrolovat dítěti průběžně stav účtu. Jak to tedy je?

Založení dětského konta a seznámení dítěte s platební kartou a jejím užíváním je dobrý krok, jak jej naučit hospodařit se svými vlastními prostředky. Samotné bankovní konto můžete svému dítěti založit již při narození, platební kartu k němu banky nabízejí přibližně od 8 let.


U dětských platebních karet platí, že je lze většinou využívat pouze pro výběr hotovosti z bankomatů. Důvodem je věk malého klienta, který ještě není zralý na to, aby mohl kartou platit i u obchodníků. Proto může mít malý držitel karty zvýhodněné poplatky za výběr z bankomatu. „Výhodou dětských platebních karet je také možnost nastavení velmi nízkého limitu, v řádu několika set korun,“ komentuje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB a dodává: „Získáte tak snadnou kontrolu nad maximálním možným výběrem kapesného.“

Součástí dětského konta je také funkce internetového bankovnictví, díky které je možné kontrolovat stav finančních prostředků svého potomka. S užíváním platebních karet pro ty nejmenší je také spojená nepřetržitá služba ochrany při ztrátě nebo odcizení karty. Dětské konto může být zároveň i výhodným spořicím účtem a je možné u něj také sjednat výhodné úrazové pojištění dítěte nebo ke kartě sjednat jakékoliv pojištění ztráty či odcizení klíčů a mobilního telefonu.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář