Klouby a imunita v zimě: Jak o sebe správně pečovat?

Prochladnutí nemusí způsobit jen rýmu nebo chřipku, ale může se také projevit i na bolesti našich kloubů. Venku začíná pomalu mrznout a my se těšíme, že po roce opět budeme aktivně provozovat naše oblíbené zimní sporty, proto je třeba nepodceňovat prevenci a chránit nejen svou imunitu ale i klouby.

 

Období zimy láká k nejrůznějším sportovním aktivitám. Řada z nás pravidelně jezdí na hory a užívá si aktivního odpočinku na lyžích, snowboardu či se věnuje zimnímu bruslení. Tyto činnosti mají jedno společné. Nejen, že je potřeba se na sport dobře obléknout, abychom se domů vrátili zdraví, ale také bychom měli být na sebe více opatrní, jelikož se vystavujeme zvýšenému riziku úrazu.

 

Bolest kloubů může mít mnoho příčin. Nejčastější příčinou jsou degenerativní onemocnění, jako je artróza. Další příčinou bolesti může být přetížení šlach, kloubní zánět, poškození chrupavek nebo vazů.

 

Česká asociace pro speciální potraviny přináší tipy, jak bychom se měli o naše tělo při sportování v zimě správně starat.

 

  1. Další z možností prevence chránící klouby před poškozením je zvýšený přísun vitaminů, zejména vitaminu C, beta-karotenu, vitaminů E a D a rostlinných antioxidantů (např. flavonoidy a barevné pigmenty), které mají antioxidační účinek.
  2. Posilování obranyschopnosti organismu a dodržování zásad zdravého životního stylu. Účinné jsou zejména vitamin A, B komplex, vitamin C, antioxidanty, jód, zinek nebo měď. Vhodné jsou také doplňky stravy na bázi betaglukanů.
  3. Hlídejte si svoji váhu, nadváha je častou příčinou vzniku artrózy a lidé, kteří mají problémy s obezitou, trpí při zatěžování kloubů většími bolestmi.
  4. Pokud cítíte, že vaše klouby nadměrně zatěžujete nebo trpíte častými bolestmi, obraťte se na svého lékárníka, který vám pomůže zvolit správný doplněk stravy.

 

V případě, že trpíte častými bolestmi kloubů nebo máte genetické předpoklady ke vzniku artrózy, je vhodné obrátit se na svého lékaře, který by vám měl poradit a zvolit adekvátní způsob léčby.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář