Krásná jiřina je letní cibulkou roku 2017

Máte rádi barvy a jste nadšencem do květin? Pokud ano, tak jednoduše musíte mít ve své zahradě jiřiny. Tato vydatně kvetoucí letní cibulka je absolutně úžasná při zušlechťování jakéhokoliv druhu zahrady. To je proto, že má více než jeden talent. Její doba kvetení například trvá měsíce. Také vytváří shluky květin, je dostupná ve stovkách různých variant a je letní cibulkou s příběhem. Ve skutečnosti není žádným divem, že byla jiřina prohlášena letní cibulkou roku 2017.

Původ jiřin
Tato krásná rostlina má svůj původ v Mexiku. Mexičan Francisco Hernandez byl velkým fanouškem jiřin a začal o nich psát v roce 1615. Tato publicita zajistila, že byly jiřiny dovezeny z Mexika do Španělska. Odtud až po dvou stech letech, v roce 1804, představil botanik jménem Andreas Dahl jiřiny zbylé části Evropy. Bylo to v roce, když se jiřina stala předmětem rozsáhlé hybridizace a křížení: na trh se dostal bezpočet nových variant. Existuje tak dobrý důvod, proč byla letní cibulka pro rok 2017 pojmenována po panu Dahlovi.

Varianty jiřin

Věděli jste, že existuje více než 20 000 různých variant jiřin? Jiřiny jsou dostupné v nejširším představitelném množství tvarů, velikostí a barev. Jasné barvy, sladké vůně, dlouhé stonky, velké květy. Pokud si je dokážete představit, je pravděpodobné, že existují! Jiřiny jsou jasně obdarovány talentem učinit jakoukoliv zahradu ještě krásnější. Vezměte si například kaktusové jiřiny. Jiřiny v této kategorii vytváří velké zkosené okvětní lístky, které jsou srolované nahoru ve více než 2/3 jejich délky. Tyto okvětní lístky jsou někdy rovné jako šíp, ale některé varianty mají okvětní lístky, které se zakřivují nahoru nebo ven. Jsou to opravdové krásky zahrady.

Sázení jiřin v šesti krocích
Sázení jiřin je tak snadné, jak jen může být, ale je důležité to dělat ve správnou dobu. Ideální dobou k sázení jiřin je jaro, když přestane hrozit riziko mrazů. Budete hotoví po pouhých šesti snadných krocích. Pak už zbývá jedině počkat, až tyto úžasné rostliny vykvetou.

1. krok:
Vyberte si slunné místo v zahradě, kde mohou jiřiny vyniknout. Některé jiřiny dosahují výšky 2 metrů, zatímco jiné nerostou výše než 30 cm. Z toho důvodu vezměte v úvahu jejich široký rozptyl výšek a věnujte jim místo, kde mohou být oceněny mezi zbylými rostlinami.

2. krok:
Pečlivě půdu okopejte, abyste ji uvolnili. Zároveň odstraňte plevel a malé kamínky, aby se jiřiny cítily jako doma.

3. krok:
Vykopejte otvor, ve kterém bude mít hlíza jiřiny velké množství prostoru. Dávejte pozor, aby tento otvor nebyl příliš hluboký, jelikož jiřiny mají rády teplo slunce. To znamená, že byste je měli sázet pouze několik centimetrů pod povrch půdy.

4. krok:
Umístěte hlízu jiřiny do otvoru se zbylou částí starého stonku směrem nahoru.

5. krok:
Zakryjte hlízu jiřiny vykopanou půdou.

6. krok:
Nalijte štědré množství vody na hlízu zasazené jiřiny. Zajistíte tak, že kořínky začnou brzy růst.

Péče o jiřiny
První výhonky jiřin uvidíte vylézat z půdy pouhých několik týdnů po zasazení. O trochu později si budete užívat jejich barevné květy. Je zábava sledovat, jak vydatně kvetoucí rostliny vyrůstají z hlízy jiřiny. Pokud suché počasí vydrží dlouhou dobu během letních měsíců, vaše jiřiny ocení kvalitní zalévání. Ale jiřiny jsou natolik snadné rostliny, že jde o jedinou péči, kterou vyžadují.

)

Co je dobré vědět
  • Věděli jste, že jiřiny se kdysi jedly? Kořínky některých druhů chutnají jako sladké brambory. Jiřiny se využívaly v lékařství k léčbě epilepsie a jejich duté stonky se používaly jako vodovodní potrubí.
  • Možná nemáte zahradu. Ale pokud máte balkon nebo terasu, můžete si stále užívat tyto bohaté květiny. A to proto, že jiřiny velmi dobře rostou v květináčích a květnících.
  • Chcete-li si užívat toto zdánlivě nekonečné moře květin, nezapomeňte sbírat odkvetlé květy. Zajistíte tak, že vaše jiřiny budou dále vytvářet nové květy.
  • Věděli jste, že název Dahlia (Jiřina) byl také dáván dívkám v Řecku? Doslovný význam tohoto jména je „květina“. To nemůže být náhoda!

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář