Kyselina listová chrání před mrtvicí

Výzkumy ukazují, že pravidelná konzumace kyseliny listové snižuje riziko vzniku mozkové  mrtvice. Dietologové doporučili britské vládě, aby schválila její přidávání do průmyslově vyráběné mouky.

Dosud se vědělo, že kyselina listová je nezbytná pro těhotné ženy, protože chrání plod před vrozenými vadami. Studie ale ukazují, že její pozitivní účinek je mnohem širší. Její množství v těle souvisí s množstvím vitamínu 12, jehož nedostatek je příčinou vážných zdravotních problémů, například poškození nervů.
Kyselinu obsahuje především zeleně zbarvená zelenina, vitamín B12 je obsažen například ve vejcích a mase. Doporučuje se konzumovat alespoň 200 mikrogramů kyseliny listové denně, těhotné ženy by měly toto množství zdvojnásobit.
Odborníci také zjistili, že její konzumace má blahodárný vliv na lidský mozek, protože snižuje hladinu homocysteinu, krevní bílkoviny podílející se na vzniku srdečních chorob a demence. Doktor Wang z výzkumného centra Children´s Memorial ve Spojených státech zjistil, že užívání kyseliny listové a vitamínu B12 snižuje riziko vzniku mozkových příhod o pětinu. „Ukazuje se, že kyselina listová má širší pozitivní účinek, než se dosud věřilo,“ říká, ale dodává: „Její vliv na lidské zdraví je třeba ještě podrobně prostudovat.“

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář