Lásky Boženy Němcové

Božena Němcová je pro mě symbolem ženství, zranitelného

a zraněného, pravdivého ve svých citech a dobrého ve svém srdci.“…

…říká v předmluvě své šesté knihy s názvem Lásky Boženy Němcové Martina Bittnerová. Publikace je vydána rovněž jako připomínka 195. výročí narození slavné autorky Babičky a přibližuje mimořádnou osobnost této spisovatelky prostřednictvím osudů důležitých mužů jejího života.

Básník Václav Bolemír Nebeský  se měl stát druhým Máchou, ale tato očekávání nenaplnil. Zapomenutý brněnský vlastenec Jan Helcelet Boženu sice nazýval slezinou, ale i on se nechal na chvíli uhranout její čarovnou krásou. Lékař Vilém Dušan Lambl Němcovou miloval, až na hranici vlastního sebezničení a pro Hanuše Jurenku, pozdějšího starostu v Březnici, byla jednou z mladických lásek, o které nikdy později nemluvil.

Nevšední příběhy v knize Lásky Boženy Němcové se podobně jako předchozí tituly M. Bittnerové pohybují na hranici beletrie a literatury faktu a představují neLasky_Obalka (1)známé, či zapomenuté osobnosti tak, že čtenářům doslova ožívají před očima.
Autorka ve svých knihách vždy prolíná profesní osudy s těmi soukromými, a zachází s nimi citlivě a s pochopením, což platí i pro Lásky Boženy Němcové: „Bylo pro mě nesmírně zajímavé poznávat život naší nejslavnější spisovatelky pohledem mužů, kteří s ní často sdíleli velice intimní a osobní prožitky.  Potvrdila se mi tím stará pravda, že u každé situace záleží především na tom, na jaké straně stojíte a z jakého úhlu na ni pohlížíte.  Tudíž některé příkré soudy, kterých se najde v literatuře o Němcové požehnaně, jsou vůči zmíněným pánům, hlavně J. Helceletovi i H. Jurenkovi, zbytečně tvrdé a podle mého názoru mnohdy nespravedlivé.“

Více ke knize

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář