Lze zvládnou měsíc bez hotovosti v peněžence?

Je to pohodlné a rychlé. Žádné drobné po kapsách, které můžete vytrousit, ani omylem vypraná bankovka, která zůstala v kalhotách. I to jsou důvody, proč mnozí preferují platební kartu před hotovostí. „Platebními kartami je dnes možné zaplatit v podstatě vše,“ říká Martina Slavíková, tisková mluvčí Ery. Umíte si ale představit, že budete měsíc fungovat bez hotovosti? Klienti některých bank (např. ČSOB nebo Ery) si podobnou výzvu mohou vyzkoušet. Když se jim to bude dařit, samozřejmě budou oceněni. Schválně, umíte si představit, že celý měsíce nepoužijete fyzické peníze?

Je to už více než padesát let, co světlo světa spatřila první platební karta. Bylo to v USA a od té doby se nezměnila jenom její původně papírová podoba. V současné době totiž existuje mnoho druhů platebních karet. Víte třeba, jaký je rozdíl mezi tou debetní a kreditní? Nebo jak funguje bezkontaktní placení, které je nyní celosvětově populární?

Tak schválně, máte kreditní nebo debetní?

Debetní kartu standardně dostáváte k běžnému účtu. Primárně tedy čerpáte prostředky, které máte aktuálně na svém kontě. U kreditní karty však k placení využíváte prostředků banky z předem schváleného limitu. Debetní či kreditní kartou můžete zaplatit v současnosti téměř všude. „Počet míst, kde lidé mohou zaplatit kartou, neustále roste. Trendem poslední doby se stávají mobilní platební terminály mPOS, které čím dál častěji využívají i malí obchodníci či živnostníci. V brzké budoucnosti tak běžně zaplatíte bezhotovostně třeba instalatérovi nebo za zboží na farmářském trhu,“ říká Martina Slavíková z Ery.

Kreditní karty se dají výhodně použít v případě, že vám občas dojdou peníze na účtu. Jde o formu půjčky, u níž vám banka nabízí ve většině případů tzv. bezúročné období, např. v případě ČSOB a Ery je to až 55 dní. Pokud peníze vrátíte během tohoto období, neplatíte žádné úroky. V případě, že nemůžete splatit celou dlužnou částku v daném termínu, je třeba uhradit alespoň minimální splátku a musíte také počítat s úroky.

Trendem jsou bezkontaktní karty a nálepky

Velmi populární jsou bezkontaktní karty nebo nálepky, s nimiž můžete platit pouhým přiložením k platebnímu terminálu, který podporuje tento typ plateb. Pokud platíte částku do 500 Kč, nemusíte zadávat PIN kód, což oproti běžné kontaktní platbě výrazně zkracuje čas potřebný k transakci. Navíc při placení nedáváte kartu z ruky, čímž se zvyšuje bezpečnost. „Placení bezkontaktními kartami je pohodlné, rychlé a jednoduché. V současné době už mohou lidé bezkontaktně zaplatit nejen v obchodech, ale třeba v občerstvovacích automatech a v některých městech i za jízdenky v městské hromadné dopravě,“ doplňuje Martina Slavíková z Ery.

Měsíc bez hotovosti

Pro klienty ČSOB a Ery je na září připravena soutěž Měsíc bez hotovosti. Pointou je zapomenout na hotovost a co nejvíce platit kreditní kartou. Za každý nákup či splněný úkol sbírají soutěžící body. Čím více bodů získají, tím zvýší svou šanci na výhru. Soutěží se o tři víkendové pobyty v Paříži, Římě nebo Londýně dle vlastního výběru nebo o jednu z předplacených platebních karet v hodnotě 500 a 1 000 Kč.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář